Shock!

december 22.
vasárnap
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Ringworm: Seeing Through Fire

ringworm_cKilencedszerre fut neki az ohiói Ringworm ezzel a nagylemezzel. Velük sem foglalkoztunk eddig túl sokat, aminek ebben az esetben sem volt különösebb oka, egyszerűen így alakult – kis dózisokban én a magam részéről kedvelem a zenekart, de kétségtelenül nem ők a világegyetem legváltozatosabb alakulata. A Seeing Through Fire ennek megfelelően ismét a rájuk jellemző brutalizálást hozza, és annyira tömény, hogy ha nem vagy hozzá megfelelő hangulatban, még ebben a 31 perces időkeretben is megfekheti a gyomrodat.

Többször felidéztem már, hogy az ezredfordulós években egy rövid ideig még a Hatebreedet, a Stampin' Groundot és társaikat emlegették metalcore-ként. A szó szoros értelmében szerintem találóbban passzolt ezekre a csapatokra ez a jelző, mint az Államok északkeleti partjáról érkezett, más irányultságú bandákra, akikre aztán a metálsajtó ráaggatta a címkét. Nyilván nem véletlenül épp a Ringwormnál hozom fel ezt megint, ugyanis ők is ezt a dinamikát képviselik, bár a skatulya neve végül is mindegy, és úgyis folyamatosan változik. Még egy évtizeddel korábban például leginkább crossoverként emlegették az efféle bandákat, akik hardcore-os fogásokkal, kiállásokkal, tempókkal tálalják a thrashes fémzenét.

megjelenés:
2023
kiadó:
Nuclear Blast
pontszám:
7 /10

Szerinted hány pont?
( 8 Szavazat )

Fentebb direkt kiemeltem a kis dózisokat, és – mint gyakorlatilag az összes Ringworm-lemeznél – itt is azt kell mondanom: az egyetlen negatívum az album borzasztó egysíkúsága. És itt világlik ki, hogy egysíkúság és egysíkúság között is van különbség, a Seeing Through Fire-ön ugyanis nem pusztán egy jellegzetes stílusú banda hasonló recept alapján írt dalai sorjáznak, hanem túlzás nélkül, mintha ugyanazt a tételt reszelnék majdnem fél órán át. És így már talán érthetőbb az is, miért írtam, hogy még ilyen relatíve rövid játékidőben is megfekheti bárki gyomrát a végeredmény. A teljesen önálló dal helyett inkább amolyan hangulatos levezetésnek nevezhető Playing God dallamosabb, szépen megfogalmazott zárását leszámítva szó szerint lélegzetvételnyi szünetet sem engednek a hallgatónak.

Bántani egyébként így sincs okom a Ringwormot, az album szenvedélye, energiaszintje, a bandából áradó tűz ugyanis példaértékű. Ilyen tömény, súlyos, sűrű zúzdára csak kevesen képesek, ráadásul a csapat hangzása is rögtön felismerhető, megkülönböztethető. Főleg, miután megszólal James „Human Furnace" Bulloch hangja, akinek sajátos bömbölése szintén ízlés kérdése – vagy szereted, vagy utálod, középút nincs. Szerintem kiválóan passzol a zenéhez ez a gyűlölettől fröcsögő hang, elkínzottságával ráadásul kölcsönöz a muzsikának valami sajátos pluszt is, de kétségtelen: szintén nem a zene változatosságát erősíti, ahogy végigüvölti a teljes albumot.

Dalokat kiemelni – a lemezről kilógó finálét leszámítva – nem nagyon van értelme, a Ringworm simán csak megint jön, legyalulja a szürkeállományt, és kész. Ha már crossover thrash, a richmondi Enforced idei lemezén, a War Remainsen szerintem megjegyezhetőbb, erősebb dalok kaptak helyet, de ha szofisztikált gondolatok helyett egyszerűen csak szeretnéd valamivel átmosni az agyadat meg a lelkedet egy szar nap után, tökéletes megfejtés a Seeing Through Fire is.

 

Hozzászólások 

 
#1 nxfn 2023-10-08 11:14
A Ringworm-féle zenéket az utóbbi pár évben már metallic hardcore-nak mondják - ez annyiból jó, hogy véletlenül sem lehet őket összetéveszteni a metalcore vonallal.
Idézet
 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hirdetés

Hozzászólások

Galériák

 

Deep Purple - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2014. február 17.

 

Perfect Symmetry - Budapest, Club 202, 2013. október 23.

 

Testament - Budapest, Zöld Pardon, 2013. június 24.

 

Riverside - Budapest, A38, 2013. május 23.

 

Whitesnake Tribute Band - Budapest, Petőfi Csarnok, 2010. május 4.

 

Wackor - Budapest, Sziget fesztivál, 2007. augusztus 8.