Október 19-én, a mexikói Montereyben lejátszotta a Pumpkins United turné első koncertjét a Helloween. A csapat jelenlegi felállásával a körúton Michael Kiske és Kai Hansen is ott van.
Csütörtökön, Mexikóban elstartolt az év egyik leginkább várt metalturnéja, a Helloween Pumpkins United körútja, ahol csaknem harminc év után ismét egy színpadon áll majd a Helloween legklasszikusabb felállásának magja Michael Weikathtal, Markus Grosskopffal, Michael Kiskével és Kai Hansennel, közösen a banda aktuális felállásával, Andi Derisszel, Sascha Gerstnerrel és Dani Löblével. Az előzetes nyilatkozatoknak megfelelően a csapat nem korszakonkénti bontásban játszotta a dalokat, hanem duettekkel, speciális egyvelegekkel színesítették a programot. Emellett természetesen egy videóösszeállítással megemlékeztek a klasszikus korszak dobosáról, az 1995-ben öngyilkosságot elkövetett Ingo Schwichtenbergről is.
A Helloween az alábbi dalokat játszotta a koncerten:
01. Halloween (Michael Kiske, Andi Deris)
02. Dr. Stein (Kiske, Deris)
03. I'm Alive / March Of Time (Kiske)
04. Kids Of The Century (Kiske)
05. If I Could Fly (Deris)
06. Are You Metal? (Deris)
07. Rise And Fall (Kiske)
08. Where The Sinners Go / Waiting For The Thunder (Deris)
09. Perfect Gentleman (Deris)
10. Kai Hansen Medley: Ride The Sky / Judas / Starlight / Heavy Metal (Is The Law)
11. Forever And One (Neverland) (Deris)
12. A Tale That Wasn't Right (Kiske)
13. I Can (Deris)
14. Dani Löble Drum Solo
15. Livin' Ain't No Crime / A Little Time (Kiske)
16. Why? (Deris)
17. Sole Survivor (Deris)
18. Power (Deris)
19. How Many Tears (Kiske, Deris)
20. Invitation/Eagle Fly Free (Kiske, Deris)
21. Keeper Of The Seven Keys (Kiske, Deris)
22. Future World (Kiske, Deris)
23. I Want Out (Kiske, Deris)
A csapat Magyarországhoz legközelebb november 26-án, Pozsonyban játszik majd az Aegon Arenában. A klasszikus Keeper Of The Seven Keys albumokról nyáron a Klasszikushock rovatunkban is írtunk.
Hozzászólások
Ettől függetlenül én továbbra is úgy gondolom az általam látott videók alapján, hogy az első koncerten Kiske playbackelt, és remélem tényleg csak a betegsége miatt. Viszont ha ez így is van, a playback-hez használt felvételeket jó előre el kellett készíteni. Vajon mennyire általános a nagyobb zenekaroknál, hogy turné előtt felveszik előre az éneket (vagy akár valamilyen hangszert), hogy szükség esetén elő lehessen kapni?
"nem hinném, hogy 1 év alatt elment volna a hangja" - miközben koncertet adott, mégsem utalt erre semmi ezelőtt, vagyis mégiscsak most történhetett valami.
Mellesleg előtte a vita lényege a full playback vagy backing track körül bonyolódott, illetve hogy a "A little Time" refrénjében két hangregiszter felelget egymásra, vagy csak egy, amikor Kiske elfordul.
Egyáltalán nem tudtuk, hogy LaBrie beteg, a klasszikushock-ból idézve: " amit a banda csak a 2000-es évek második felében hozott nyilvánosságra"
És nyilván, ha most ugyanolyan gyerekcipőben járna az internet, mint '95 körül, akkor most sem tudnánk erről. Mert hülyék lettek volna bevallani, miután nagy dérrel-durral beharangozták a turnét, hogy gyerekek bocs, Kiske hangja elment.
De most, mikor már bárki élőben töltheti fel a videókat a koncertről, nem nagyon lehet titokban tartani, és nem vagyok benne biztos, hogy megtörtént volna a bejelentés a betegségről, ha nem kerültek volna ki videók a youtube-ra.
Hogyne, csak annyi különbség biztos van, hogy LaBrie betegségéről tudtunk. Kiske szokott koncertet adni, és ha eddig nem volt hír, videó arról, hogy gond lenne a hangjával, vagy csak tátogna a koncertjein, akkor most valaminek történnie kellett. Az, hogy ez az első koncerten kipattant, annak valami oka csak lehetett, ami nem jelentkezett eddig (és nem az, hogy a turné terheléseit nem bírja esetleg, mert az sem az első koncerten derül ki).
Egyébként tényleg bejelentették, hogy beteg.
Erről James LaBrie biztosan tudna mesélni.
Bejelentették, hogy Kiske beteg, ezért kellett a mankó.
Hát, akár playback, akár nem, ez két hangtartomány. Egy mélyebb regiszter a refrén első-harmadik sorában, és egy magasabb a második-negyedikben. Amikor Kiske felébred, már lemegy a mélyebb hangfekvésű első sor, és a magasabb második sornál fordul meg és kezd el énekelni (vagy nem). Mindenesetre akár full playback, akár csak backing track, nem a legjobb megoldás, és akkor finoman fogalmaztam.
Mindenesetre nagy volt a téblábolás és a Sanctus által említett "enervált sétálgatás" és elég sokat volt háttal a közönségnek, eltakarva a száját, így felettébb gyanús az egész. Több videót megnéztem, és mindegyikben volt legalább 1 gyanús pillanat. Most hogy beteg volt és nem akart kikészülni az első koncerten, vagy a backing track zavarta meg, igazából passz, ehhez ott kellett volna lenni élőben, egy szar hangzású amatőr felvételen max. azt lehet megállapítani, hogy backing track minimum volt a koncerten. (láttam Wackenes és más felvételeket 2015-ből, 2016-ból, ott igazán élőnek tűnt minden - nem hinném, hogy 1 év alatt elment volna a hangja)
Az hogy megfázott, olyan dolog, hogy a közönség fele elhiszi, a másik fele nem, tényektől függetlenül. Egy-másfél évvel ezelőtt volt alkalmam élőben látni, nem azt mondom, hogy felszántotta a színpadot, de ehhez az enervált sétálgatáshoz képest mérföldekkel többet nyújtott, a hang pedig a kórusoknál volt backing track, és ott sem mindegyiknél (tisztán ki lehetett hallani hogy mikor van épp erről szó), csak amikor érezhetően erősebbé tette a hangzást egy vastagabb csordavokál. Ez akár egy erősebb lázas betegségnek is lehet a "tünete". Gondolom Derisékkel azért nem így oldják meg, mert Derisnek kb. zéró hangja van a koncert végére, így spórolnak az energiáival, Hansennek meg igazából sosem volt hangja, és saját bevallása szerint ha nem muszáj, már annyira nem erőlteti az éneklést.
Ha meg egy szkeptikusabb embert kérdezel, akkor Kiske másfél év alatt megöregedett, elment a hangja, fájnak az ízületei, és amúgy is csak a pénzért vállalta a turnét, úgyhogy még arra sem figyel, hogy rendesen haknizzon.
Helloween konkrétan szerintem kb 10 éve voltam utoljára, ettől függetlenül ezt a felállást (playback vagy sem) lecsekkolom, mert jó eséllyel egyszeri alkalom, gyerekkori hősöket meg addig nézzünk, amíg lehet.
full playback az egész. amikor elfelejt énekelni, akkor is pont ugyanaz az énekhang jön. nem véletlen, hogy nagyrészt háttal van a közönségnek. amúgy meg tökmindegy, közönség láthatóan megzabálja.
https://www.youtube.com/watch?v=PARQhFjwGHI
Ez is nagyon fura 04:07-nél. Ezen kívül itt főleg feltűnő az, ami a többi videóban is látszik, hogy gyanúsan sokat áll háttal, messze a közönségtől, a száját takargatva.
Konkértan nem rád gondoltam, hanem akik közösen eljátszott új számot szólták le, meg magát a közösen játszó turnéval kapcsolatban (hogy ez minek kellett, ez csak egy felmelegített dolog és előjönnek a "régen mindig minden jobb volt" dolgokkal).
A playbackes dologgal kapcsolatban megnéztem más felvételt is, és elolvastam mások írásait is ezzel kapcsolatban, de ez inkább több hangsávnak tűnik, hogy megy élőben Kiske hangja is, meg egy másik hangság (ami egy kicsivel mélyebb mint anmikor Kiske élőben énekel) szallagról (ez bevált dolog, mert élőben egy énekes nem tud saját magával duót énekelni). Ennek a hátránya, hogy tökéletesen kell időzítenie az énekesnek, hogy egyszerre énekeljen a szallaggal, hogy a 2 hangsáv (az énekes élő hangja, meg a szallagról a másik) egyszerre szóljon. Itt láthatóan Kiske elfelejtette, hogy mikor is kell kezdenie az éneket :D :D :D
Egyébként van fent más számnak a felvétele is, ahol szintén csúszik az ének és a szallag, de pont abből hallható, hogy Kiske valóban énekel (amikor a szallag befejezte a verzét, Kiske még énekelte egy magasabb hangfekvésben), és az énekhangjával nincsen semmi baj.
(Rob Halford is használja ezt a technikát koncerteken)
A turné elején vannak még, és vagy jobban összekoordinálj a Kiske vagy elveti ezt a technikát (mert ez pontos időzítést kíván - a vidóban egyébként látszott, hogy Kiske a gitárosokhoz igazodott, akik pár mp-cel elnyújtották a témájukat, viszont a szallagon az ének fix időben kezdett).
Szerintem nincs szüksége erre a technikára, mert élőben még mindig jól énekel, másrészt a dupla hangsávot soha nem ígényelték a régi számok verzéi. A refréneknél pedig inkább oldják meg közös énekléssel. (tudom, a dupla hangsáv bombasztikusabb á teszi a hangzást, de ez nem egy Therion vagy Rhapsody, hogy a bombasztikusság on legyen a hangsúly) :)