„The grass was greener / The light was brighter / The taste was sweeter / The nights of wonder / With friends surrounded / The dawn mist glowing / The water flowing / The endless river" – ezek a sorok zárták le a Pink Floyd történetét az utolsó (?) album utolsó nótájának lecsengésekor, ez volt az út vége, ahogy nem is olyan régen még elfogadnunk illett. A 'Floyd majdani, lehetséges feltámasztásáról természetesen soha nem szűnt meg a tábor elméleteket gyártani, és ebben Richard Wright 2008-as elvesztése sem jelentett számukra logikai akadályt. Tudvalevő, hogy a kulcs e tekintetben (is) David Gilmour gitáros/énekes/dalszerző kezében van, aki az évek során statisztává szelídült Nick Mason dobossal összefogva vagy akár önállóan is szinte bármikor képes lehet beindítani a húsz esztendeje alvó gépezetet. Amikor tehát júliusban (Gilmour feleségének tweetjében) felröppent a szó egy vadonatúj lemezről, úgy voltunk vele, mint a végleges visszavonulással kapcsolatos híresztelésekkel: próbáltuk elképzelni, hogy mi lesz, ha valóban igaznak bizonyul.
megjelenés:
2014 |
kiadó:
Parlophone / Columbia |
pontszám:
- /10 Szerinted hány pont?
|
Aztán persze a rendre szivárgó, konkrét információk nyomán fokozatosan konyulni kezdett a markunkban a mákos kifli: amit most kiadtak, valójában nem más, mint posztumusz tisztelgés a hányatott sorsú billentyűs sokoldalúsága előtt, a The Division Bell felvételi sessionjének „forgácsa", rendezői változata a húsz éve rögzített improvizációknak (és nem ritkán csupán stílusgyakorlatoknak). A tizennyolc (!) részre bontott, hallgatók elé bocsátott anyag nagy része instrumentális, csupán egyetlen dalhoz, a záró és előzetesen már hozzáférhetővé tett Louder Than Wordshöz született dalszöveg. Némi homlokráncolással még el is tudnám fogadni a fentieket, ha a szomorú igazság nem az lenne, hogy csupán ez az utóbbi tétel (amúgy Gilmour/Samson-szerzemény, bár Wright is hallható benne) került kidolgozásra a korábban felskiccelt, tonnányi témavázlatból. A többi? Ötletelgetések, zenészi víziók, mentés másként, csupa bónuszdiszkre való holmi. Egy olyan zenekartól, amely még a The Wall mindent maga alá gyűrő koncepciójának kifejtésekor sem feledkezett el arról, hogy a daloknál nincs fontosabb. Simán elképzelem tehát, ahogy Roger Waters hangosan felröhög az Endless River hallatán. Tiszteletadás ide vagy oda.
A Division Bellhez készített első felvételek kapcsán nyilatkozta Gilmour, hogy kínjukban még azt is szalagra rögzítették, amikor Wright csak találomra futtatta az ujját a billentyűkön, aztán a megtartásra érdemes részek köré felépítették a zenét. Nos, itt az egész lemeznek effajta hangulata van. A fanatikus rajongó persze itt is találni fog szerethető részleteket szép számmal, hiszen imádott zenészeiről van szó, de a kezdeti eufória csillapodásával a fanatikusok is jó eséllyel becsapva érzik majd magukat – a pénzükért és a jóhiszeműségükért cserébe ugyanis alig kapnak bármi kézzelfoghatót. Még abban sem vagyok biztos, hogy maga Wright jó szívvel járult volna hozzá e próbálkozásai mindegyikének világra kerüléséhez. El sem tudom képzelni, miféle kiadói logika győzhette meg Gilmourt a kiadvány szükségességéről, és ekként nem érdekel, mekkora stáb hány munkaórát áldozott arra, hogy ez a furcsa egyveleg naprakész módon piacképessé tehető legyen, mert az anyag stúdióalbumként való prezentálásának indokolatlansága egyszerűen felülír bennem minden jóindulatot. Az „új" dalról, a Louder Than Wordsről is gyanítható, hogy csupán afféle „kárpótlásként" került az album végére, és azon túl, hogy kellemes kis nóta, a korábbi sorlemezekről – szigorúan minőségi alapon – bizonyára kiszorult volna.
A konklúzió szimpla és kegyetlen: az Endless Rivernek nincs keresnivalója a Pink Floyd sorlemezek között. A legszomorúbb az egészben, hogy a zenekar a Division Bell megjelenésének jubileumi évében éppen annak a lehetőségét vetette el ezzel a nehezen értelmezhető, kísérleti anyaggal, hogy az életművet teljes egészében, komplett egészként emelhessük piedesztálra. Ha tehát ünnepelni akarunk (márpedig akarunk), akkor a leghelyesebben úgy járhatunk el, ha ahogy érkezett, úgy el is felejtjük ezt a hagymázas 53 percet. A továbbiakat pedig az idő majd úgyis eldönti.
Hozzászólások
COSMOS
Oké klón,de valami hihetetlen mennyire tökéletesen hozzák a Gilmour időszakos Pink Floydot.Hibátlan albumaik vannak,iszonyat jó dalokkal.. Aki gondolja nézzen utánuk,svájci csapat.
Szőrszállhasoga tás ! Azért gondolom érthető volt mit szerettem volna ezzel a mondattal sugallni? Mindösszesen annyit,hogy fura így hallgatni. A "Show must go on"-al is így vagyok,Freddy fura is szerzet
a holtak már csak ilyen fura szerzetek ;]
Messzi távolba kalauzolja a hallgatót egy bársonyszőnyege n.Filmzene,minden kinek a saját filmje pereghet le ha kinyitja a lelkét,és figyelmesen hallgatja az öregeket. Nyílván ezt aligha értheti egy mai kor fiatalja(Bár biztosan vannak kivételek). Mélyen sajnálatos ez a kritika,de örömmel olvasom,hogy sokan vélekednek hozzám hasonlóan. Ez nem 10-es hanem 100 pontos anyag.A fanyalgóknak pedíg annyit,hogy 70 éves emberekről beszélünk,ráadá sul Wright szegény már nem is él,és éppen ettől sokkal grandiózusabb a játéka.
Köszönöm szépen, megnézem mindenképpen! Egyébként pont ugyan így minősítik a Passzión sajnos, mint itt, épp tegnap olvastam.
Ajánlom figyelmedbe a hadrock.hu-t. Ha a shock hoz hasonló színvonalra vágysz. És olvasd el a passziós oldaladon hogy minősítik ezt a nagyszerü lemezt.
Jelentem megvettem a lemezt. 5000ft. Nagyon jól esett a hozzászólásod. Az igazi rock kedvelők közül néhányan, mint pl én, mesterműnek tartják ezt a lemezt, és megveszik eredetibe is. A deluxe változat 2000forinttal volt drágább, az egy fél hajszálnyival jobb, de maga a normál lemez is, így is, a 18 szám egy kerek és maximálisan konzekvens egészt alkot. Persze tetszenek a korábbi Floyd lemezek is, de ez most valami olyasmi lett, ami már elsőre úgy ragadott meg, ahogy tette ezt anno a the wall, vagy a wish, vagy a dark side. Egyetlen hiba sincs a lemezen. Na nem akarom tovább ragozni, aki teheti, go a lemezboltba(aho l még van ilyen) és vegye meg, ha a pénztárcája megengedi. :)
Egyszer te is felnőssz majd...
De az albumot már 3X végighallgattam és nagyon bejön.
Köszi az infót, akkor várok az önálló lemezre:)
Viszont jön az önálló lemeze előreláthatólag jövőre.
Amúgy biztos sokat eladtak belőle, az Amazonon megdöntötte az előrendelési rekordot.
Én magam a Pink Floyd shopból rendeltem T-shirttel könyvvel meg minden vacakkal együtt (sok-sok pénz volt, de hát....),.
Sajnos még két hétig nem vagyok otthon pedig már meghozta a posta... :( Alig várom a kicsomagolást!
Jó felvetés! Biztos vagyok benne, hogy maradt még értékelhető dolog, és remélem, hogy megérte kiadni, és így lesz ez a megmaradt szerzeményekkel is!
Számomra a nagy kérdés az, hogy ha megveszik majd néhányan, mondjuk elegendően ahhoz, hogy megérte kiadni, akkor lesz-e valamiféle új lépése Gilmour-nak. Szerintem abból a 20 órányi anyagból lehetne még valamit kihozni, de lehet, hogy csak ennyit lehetett. De, hogy én megveszem amint lesz egy kis pénzecském, az hótziher :))
Elfogadom a véleményed, nincs ezzel baj, trollkodni szabad, ahol van lehetőség a hozzászólásra, látom, működik is.
Shockmagazin és Passzio, csak így tovább!