Visszakerülhet a Hallowed Be Thy Name az Iron Maiden műsorába, miután rendeződött a dal kapcsán felmerült plágiumvita. A felek peren kívül rendezték a kérdéseket: a Maiden tetemes összeget fizetett az őket beperlő Barry McKay-nek.
Tavaly tavasszal kikerült az Iron Maiden turnéprogramjából az 1982-es The Number Of The Beast album ikonikus eposza, a Hallowed Be Thy Name, amely egyben a zenekar egyik örök közönségkedvence is. A döntést kényszerből hozta meg a csapat, mivel egy Barry McKay nevű rockmenedzser bíróság elé citálta a szám miatt Steve Harrist és Dave Murrayt: keresete szerint a dal egy Life’s Shadow című szám alapján készült, amelyet eredetileg a ’70-es évek elején írt Robert Barton és Brian Ingham, hogy aztán Beckett nevű zenekarukkal játsszák. McKay Barton – és állítása alapján Ingham – képviseletében lépett fel az ügyben, és ugyan saját bevallása szerint nem kérte, hogy a Maiden hagyja el a programból a dalt a jogvita lezárásáig, Harrisék tiszta helyzetet akartak teremteni. „Steve Harris nagy Beckett-rajongó volt, és nagyjából hat sor hivatkozásként valóban bekerült a Hallowed Be Thy Name-be”, állt a Maiden akkori válaszában. „Steve ugyanakkor úgy tudta, hogy ezt a kérdést évekkel ezelőtt letisztázták egy Robert Bartonnal kötött megállapodás révén, de most úgy fest, maguk az eredeti szerzők sem értenek egyet a Life’s Shadow jogdíjkérdéseit illetően.”
A jogvitát most peren kívül rendezték a felek: McKay saját állítása szerint valószínűtlenül horribilis pénzt, 900 ezer fontot – mintegy 320 millió forintot – gombolt le a Maidenről, de a zenekar szóvivője szerint ez nem igaz, és a valós összeg jóval kevesebb ennél. „Az egyre magasabbra rúgó eljárási díjak, illetve egy bírósági eljárás alighanem magas költségei miatt az tűnt praktikus döntésnek, ha 100 ezer font juttatásával megoldjuk a helyzetet McKayjel”, nyilatkozta a csapat embere. „Ez az összeg a töredéke volt annak, amit követelt. Egy hozzá hasonló sorozatpereskedő előre látta volna, hogy így alakul majd.” McKay természetesen kikéri magának, hogy sorozatpereskedőnek titulálják. „Savanyú a szőlő”, reagált a nyilatkozatra. „Harris, Murray és a menedzsereik vesztesek. Én a magam részéről azt a három másik dalszerzőt is képviselem, akik szintén azt állítják, hogy Steve Harris és Dave Murray az általuk írt szövegből profitált. Ha ettől sorozatpereskedő vagyok, hát legyen. A zenészeknek, akiknek mások aknázzák ki a szellemi tulajdonát úgy, hogy nem ők írták a szóban forgó zenéket, joguk van a professzionális segítséghez.”Az Iron Maiden június 28-án a VOLT-on lép fel, remélhetőleg már a Hallowed Be Thy Name-mel a programban.
Hozzászólások
Ennyit bizony.
Ez a per a Nomaddel kapcsolatos plágiumvádakat is érintette. Ezért volt Dave Murray is alperes. Ő a Nomad társszerzője.
Amúgy Steve-et sok mindennel meg lehet vádolni, de hogy hülyeségeket beszéljen, azt nem hiszem el. Ha azt állítja, hogy évekkel ezelőtt lerendezték a vitás kérdést, azt el is hiszem neki. Innentől teljesen értelmetlen a per. Illetve a lehúzásról szólt, nem a szellemi termék védelméről. Ez meg szánalmas.
Steve mester meg még sokáig éljen.