Az Infini a második Voivod album, mely Denis D'Amour, alias Piggy halála után, a gitáros laptopján talált témák és nótaötletek felhasználásából született. Ebből következik, hogy minden tekintetben a 2006-os Katorz ikertestvére. A Voivod hívek nyilván tisztában vannak vele, de a későn érkezettek kedvéért talán annyit érdemes megjegyezni, hogy a kanadai csapat kreatív magját az alapító/dobos Away mellett Piggy jelentette, így sajnálatos halála a banda létezését is egyből megkérdőjelezte.
megjelenés:
2009 |
kiadó:
Nuclear Blast / Warner |
pontszám:
10 /10 Szerinted hány pont?
|
Away azonban ráakadt a gitáros hagyatékára, melyek közel háromalbumnyi anyagot tettek ki, így a folytatás mellett döntött, majd megszületett először a Katorz, idén pedig a folytatás Infini címmel. Szó volt korábban egy akusztikus lemezről is, erre azonban úgy látszik, hiába várnak már a rajongók, a zenekar ugyanis jelenleg búcsúturnén van. Vélhetőleg ennek ellenére fogunk még találkozni a tagokkal, egyelőre azonban Voivod néven nem kívánják folytatni a muzsikálást.
Tekintve, hogy a gitártémák úgy szerepelnek, ahogy anno Denis D'Amour feldemózta őket, azaz nem kerültek újrajátszásra, a hangzásának van egyfajta koszos, retro hangulata, de ez egyáltalán nem baj, mivel tökéletesen illik a meglehetősen komor aurához. Alapvetően a mély hangok dominálnak a dalokban, ami - köszönhetően Jason Newsted bőgőzésének is -, egyfajta lüktetést ad a lemeznek.
Tekintve, hogy egyazon táptalajból erednek, az új lemez gyakorlatilag egy az egyben odatehető a Katorz mellé, minden védjegyzett Voivod-téma ismét hallható a nótákban. A nyitó God Phones tipikus Voivod, előfordul benne elvont space metal, de a korai időszak kaotikus thrash metalja is visszatér, természetesen sokkal befogadhatóbb és összeszedettebb formában. Minden Voivod stílusjegy megvan benne, az effektezett éneket is beleértve, és természetesen az idegenekről szóló szöveg is alap! Érdekesség, hogy a Nothingface/Angel Rat vonal most egyetlen nótában érezhető meghatározó módon, a szaggatottabb ritmizálású Earthache-ben, amely - köszönhetően Snake elmebeteg háttérvokalizálásának és a blablázós szövegnek -, talán a legbizarrabb momentum is egyben. A komorabb hangulat miatt sokszor visszatér viszont a régi káosz-thrash mai változata, legyen szó akár a Treasure Chase nyers indításáról vagy a Krap Radioról, amely aztán tényleg egy ízig-vérig retro Voivod-téma.
A lemez legjobbja egyértelműen a Global Warning/Room with a V.U./Destroy After Reading hármas, melyeket közrefog egy floydosan elszállós szintitéma, így vélhetőleg szervesen összekapcsolódó nótákról van szó. Mind zeneileg, mind pedig Snake előadását tekintve egyfajta nyomasztó, komor, kissé hipnotikus hangulat lengi be ezeket a dalokat, mely az utolsó előtti Morpheusban is visszatér, és személy szerint ezeket tartom a lemez legkiemelkedőbb pillanatainak. Érdemes még szólni az In Orbitról is, mely az Infini legdallamosabb énektémáját vonultatja fel, illetve a Deathproofról, mely az egyetlen lazább téma az albumon.
Fentiekből is kitűnően, aki szerette a Voivod muzsikáját és Denis D'Amour ezer közül is felismerhető gitározását, az az Infiniben sem fog csalódni, részemről pedig csak ismételni tudom azt, amit három éve a Katorznál már leírtam: ennél méltóbb búcsút a jó öreg Piggytől el sem tudok képzelni!
Hozzászólások
De előveszem újra ezt is.