Gene Simmons közismerten végletesen fogalmaz, ám most még saját magához képest is igen borúlátó módon nyilatkozott. A KISS basszer/énekese szerint a mai fiatalok legfeljebb álmodhatnak a rocksztárságról, a műfajnak ugyanis végérvényesen vége van...
„Ne add fel a normális állásodat – azt hiszem, ez egy elég jó tanács", mondta Gene az Esquire-nek, amikor saját fia, Nick arról faggatta a magazin hasábjain, mit mondana azoknak a fiatal zenészeknek és dalszerzőknek, akik manapság szeretnének karriert csinálni a zeneiparban. „Amikor én kezdtem ezt az egészet, még nem egy megmászhatatlan hegycsúcsról beszéltünk. Ha ott állt melletted egy kiadó, ők finanszíroztak, és amikor turnéra indultál, azt is támogatták. Egy teljes iparág létezett annak érdekében, hogy segítse a következő Beatlest, Stonest, Prince-et, Hendrixet: hogy felfedezze ezeket az előadókat, és az út minden egyes lépésénél támogatást nyújtson nekik. Kiadók persze ma is vannak, ami a popműfajban, a rapben és egy bizonyos szintig a countryban is sokat jelent. De azoknak az előadóknak, akik rockzenében, soulban, bluesban gondolkodnak, és egyszersmind dalszerzők is, végérvényesen befejeződött a móka. A rock végleg meghalt."
Simmons természetesen roppant szomorú, hogy a dolog így alakult. „Nagyon elkeserítő, hogy a következő 15 éves kölyök, aki valahol, egy Saint Paul-i garázsban bedugja a Marshallját és fel akarja tekerni tízesre, sehol sem fogja megkapni azokat a lehetőségeket, amiket annak idején én például megkaptam. Teljesen mindegy, mit csinál, keservesen meg fog vele bukni, mert nincs ipar arra, hogy segítse őt. Az érdeklődési irányok mindig változnak, a zenei ízlés is generációról generációra másmilyen. Ezt ostobaság is lenne okolni emiatt, mert mindig is érdekes volt, mi lesz a következő. Most azonban valami másról van szó: a rock halála nem természetes halál volt, a műfaj nem végelgyengülésben múlt ki. Meggyilkolták. Méghozzá pont a 15 éves kölyök szomszédja, aki lehet, hogy barátja is egyben. Sőt, lehet, hogy a zenekarának egyik tagja is benne volt. Az a tragédia ebben az egészben, hogy láthatóan ezeknek az arcoknak lövésük sincs róla, hogy a saját lehetőségeiket nyírták ki, meg azokat az előadókat, akiket imádtak volna. Rengeteg briliáns ötlet, aminek elő kellene jönnie, most nem fog tudni a felszínre törni, mert nem lehet megélni abból, hogy dalokat írsz és játszol. A világon senki sem fog neked fizetni ezért."
Simmons szerint a tömegek még mindig nem értik, hogy a letöltögetés és a fájlmegosztás lopás. „Nem azzal a példánnyal van a baj, amit feltöltesz a netre, hanem az a másik, amit valaki ezáltal megkap, és nem fizet érte. Ilyen körülmények között senki sem fogja kifizetni neked azt a tízezer munkaórát, amit beleöltél a lemezed elkészítésébe. Csak elképzelni tudom, micsoda frusztrációt okozhat, hogy valaki elvégzi ezt a rengeteg melót, és senki sem becsüli meg annyira az értékét, hogy fizessen érte. És ez bizony nagyon szomorú az új zenekarok számára, lélekben velük vagyok. Egyszerűen esélytelenül indulnak. Ha gitározol, lehetetlen helyzetben vagy. Lehet, hogy jobb, ha meg sem tanulsz gitározni meg dalokat írni, hanem csak énekelsz helyette a zuhany alatt, aztán elmész az X-Faktor meghallgatására. És ezzel most nem az X-Faktort vagy a popénekeseket akarom bántani, de hát hol van a következő Bob Dylan? Hol a következő Beatles? Hol vannak a dalszerzők, akik teremtenek valamit? Sokuk manapság már inkább a színfalak mögött tevékenykedik: popelőadóknak ír dalokat, és az ő felépítésükön dolgozik."
Hozzászólások
Esetleg olvasd el majd az egész interjút valahol, és akkor érthető lesz. hogy mit is akart mondani. Mert amit írtál, annak nem sok köze van Simmons mondanivalójáho z.
A jövő évi Wackenre 12 óra alatt elfogyott mind a 75.000 jegy, de biztosan igazad van, a kutyát nem érdekli manapság már a rockzene.
http://www.blabbermouth.net/news/next-years-wacken-open-air-festival-sells-out-in-record-12-hours/
Én plusszoztam, én is nagyjából ezt akartam mondani pár kommenttel lejjebb csak a blackmetal undergroundot hoztam fel példának. Nyilván szükség van bevételre hogy működjön a dolog, de az a színtisztán profit orientált mentalitás ami a régivágású zeneipart jellemezte, tovább nem megy, legalábbis metal téren nem, ezek meg képtelenek ebbe beletörődni. A bm undergroundot is azért hoztam fel példának, mert ott régen se ez a profit orientált mentalitás ment,hanem fanatikusok zenélnek fanatikusoknak és az underground kiadókat is ilyen fanatikusok csinálják. és szerintem ez az underground hozzáállás lesz a jövő a magánrepülős-luxusautós-heroinos rocksztárkodás helyett, nem is baj hogy annak vége.
Te meg örülj a lemezeladások visszaesésének, hisz az ilyen rossz hírek okozzák a magadfajtának a legszebb perceket! Ha az ellenkezőjéről olvasnál, ahhoz nem tudnál hozzászólni, mert számodra annak nem lenne hírértéke! A kesergés az bezzeg megy.
toppants a lábacskáddal!
Igazad van, de a vékony, de hű réteg nem termel ki annyi pénzt, hogy a zenészek eltartsák magukat.
Egy mentalitásról beszéltem elsősorban. Abban igazad van hogy ma Norvégia fő exportcikke a black metal de ez azért van mert a közismert események miatt a média felkapta a műfajt és az Inner Circle bandák híresek lettek (vagy jobban mondva elhíresültek). De eredetileg nem azzal a céllal alakultak meg, hogy sztárok legyenek tőle. Na de persze abban egyetértek veled hogy jobbak mint a kiss.:)
"Pont ez a szép a black metal undergroundban. Ott senki se akar rocksztár lenni, "
A Satyricon,Mayhe m, Immortal, Emperor mind főzenekarok a nagyobb fesztiválokon, valahol olvastam, hogy Norvégia egyik legnagyobb exportja a black metal :)) Az a különbség,hogy ők tehetséges zenészek,nem úgy mint ez a vállalhatatlan kiss.
Ellenben az internet korábban nem látott lehetőségeket biztosít az új bandáknak hogy eljuttassák a zenéjüket az emberekhez.
Hány és hány bandát ismertem már meg úgy, hogy hallgattam valamit a jútyúbon és oldalt az ajánlások közül lecsekkoltam valamit és kiderült róla hogy tök jó zene? Rengeteget!
Ma már olyan zenekarok is kialakíthatnak egy viszonylag kicsi de azért kimutatható rajongótábort és lemezt adhatnak ki, akik 20 éve megragadtak volna demózgatós, lokális szinten.
Dollármilliókat termelő giga-produkciók már nem lesznek belőlük mint a Metallica, a Maiden vagy a KISS. Nem is ez a céljuk, hanem hogy stabilan legyen pár száz vagy pár ezer ember aki kíváncsi rájuk, és ezt a szintet ma már könnyebb elérni mint régen.
Működik a dolog, jönnek ki az új lemezek, pörögnek a turnék világszerte. Egy hónapja voltam Misery Indexen a Dürer Kertben - lehet hogy 150-en voltunk csak, de egy kurva jó death metal buli volt. És ameddig egy zenekarnak megéri átjönni az USA-ból hogy pár száz emberes közönségek előtt játsszon, addig nem lehet okunk a panaszra.
System Of A Down? Evanescence? Nickelback? Alter Bridge? Ezek már Korn utániak.
Valszeg Simmons meg Stanley sem csinált akciótervet 20 évesen, hanem ösztönből nyomták. És úgy alakult, hogy bejött a dolog. Akkor is többszáz zenekar próbált a szomszédos próbatermekben, vajon hány zseni sikkadt így el?