A könyv ezen a hosszú és göröngyös úton kalauzolja végig az olvasót, a kezdetektől egészen 2003 márciusáig, amikor is a banda felvételt nyert a Rock And Roll Hall Of Fame-be. És amikor azt mondom, hogy a kezdetektől, azt úgy kell érteni, hogy tényleg a történet legelejétől, hisz maga az AC/DC elnevezés (forrása: a Young fivérek sógornője varrógépének hátlapján olvasható figyelmeztető táblácska) úgy az ötvenedik oldal körül bukkan fel először. Előtte van mindenféle a tíztagú (szülők+8 gyerek) Young família ügyes-bajos dolgairól, a Glasgowból Sydneybe való költözésről, valamint a korai albumok produceri teendőit ellátó George Young - ő is tesó, naná – és Harry Vanda mesterpáros szép helyi sikereket elért Easybeats elnevezésű formációjáról. Említést nyernek a tagok megelőző bandái, úgymint Velvet Underground (nem az, ez egy másik), Kantuckee, Valentines, Fraternity, Buster Brown, satöbbi, persze képekkel gazdagon illusztrálva, ahogy az már illik. A favoritom egyébként egy hatvanas évekbeli felvétel, amin Angus és Malcolm öt-hat évesen egy hintalovon vigyorog. Vagyis láthatóan baromi alapos, profi munka az egész könyv.
Sejthető, hogy a négy és félszáz oldalba igen sok sztori belefér, ezek zöme természetesen a problémás gyerek, Ronald Belford Scott nevéhez köthető (aki „nem tudott megélni abból, hogy eszelős", ezért eljegyezte magát a rock and rollal). Kezdve onnan, ahogy a zenekarba való beszállása során, illetve annak következtében tönkrement házasságát kommentálta – „jobban bejött a banda, mint a csaj" – egészen odáig, ahogyan - épp a totális világsiker kapujában - egy Dél-Londonban parkoló autóban beteljesítette a még 1977-ben egy tarot-kártyából megjövendölt tragikus jóslatot. Bon Scott utolsó éjszakája olyan aprólékossággal, szinte percről-percre van papírra vetve, hogy az embernek az az érzése támad, dokumentumfilmet néz.
Az egyre növekvő sikerrel párhuzamosan persze mindinkább bővül a zenekar holdudvarában sertepertélő barátok, barátnők, ismert és totál nevenincs zenésztársak, ivócimborák, zeneipari emberek, mindenféle népek száma, mindnek van mondandója, emlékképe a dolgokról, úgyhogy tényleg van miről olvasni. Persze a szórásból nem maradhatnak ki a rajongók sem, már a bevezetésben említést nyer egy dán sztriptíztáncosnő, aki állítólag kizárólag az AC/DC zenéjére vetkőzik (vele azért jó lenne találkozni egyszer), meg az a melbourne-i alkesz, aki úgy szokott le a piáról, hogy egy hétig rótta az utcákat, miközben a fülébe a walkmanjébe pakolt Powerage üvöltött. A sztorik igazságtartalma persze bizonyíthatatlan/cáfolhatatlan, de hát ki nem szarja le.
Az AC/DC – Maximum Rock & Roll baromi szórakoztató olvasmány, igazából mindenki számára. Ha szereted őket, akkor azért, ha meg nem, akkor azért, hogy megszeresd. Jó-jó, tudom, hogy igencsak drága, de hát mi nem az? Végezetül pedig: kevés sutyerákabb dolgot tudok elképzelni, mint könyvajánló írásakor fülszövegből idézni, így nem is teszem, legyen elég annyi, hogy találó egy megállapítás olvasható ott is. LET THERE BE ROCK!