Úgy látszik, Greg MacKintoshnak nem elég a Paradise Lost, és valahol muszáj fullosan is a legdurvább muzsikáknak hódolnia. Bizonyára megvan az oka annak, miért nem lehetett mindezt továbbra is Vallenfyre néven folytatni, de pusztán pragmatikus alapon nem feltétlenül lenne indokolt a dolog: a három nagylemeznek köszönhetően a Vallenfyre már többé-kevésbé bejáratott brandnek számított az extrém undergroundban, ráadásul a Strigoi soraiban Greget segítő Chris Casket basszer ugyanúgy érdekelt volt benne, mint a Paradise Lost sorait is erősítő Waltteri Väyrynen dobos. A két projekt zenéje pedig – még ha az arányokat tekintve tapasztalható is némi eltérés – azért annyira nem áll távol egymástól...
Mint a fentiekből már kitalálhattad, a Vallenfyre-hez hasonlóan a Strigoi is jóval durvább, erőszakosabb, mint a Paradise Lost, még azzal együtt is, hogy az elmúlt bő évtizedben Greg fő csapata is elég rendesen visszaszigorodott. A MacKintosh stílusára olyannyira jellemző, sötéten atmoszférikus hangvétel szegről-végről itt is jelen van, a Strigoi azonban sokkal inkább zsigeri agressziót tükröz, és ezen a téren talán még pőrébb a dolog, mint a Vallenfyre volt. Ha tapasztalható érdemi eltérés a két sztori között, hát ez az: ezúttal nagyobb arányban vannak jelen azok a jellegzetesen brites crust/punk/hardcore-döngetések, amelyek egyébként nem hiányoztak Greg előző oldalvizes csapatából sem. De összességében úgy gondolom, így sem tért volna ki senki a hitéből, amennyiben Vallenfyre néven jön ki az Abandon All Faith.
MacKintosh szűkebb keresztmetszetet fog át ezekkel a projektekkel, mint a Paradise Losttal, ahol az évtizedek során ugye éppúgy belefért a merítésbe a death metal, mint a Depeche Mode-féle szintipop, de azért semmiképpen sem nevezném egydimenziósnak a Strigoi muzsikáját. A skála egyik végpontján ezúttal a két perc alatti játékidejű, kalapáló-zúzó, punkosan szimplán kivakart brutalizálások helyezkednek el (Nocturnal Vermin, Throne Of Disgrace), de ezekkel szemben akadnak hosszúra nyúló, doomosan vánszorgó súlyosságok is (Carved Into The Skin, Abandon All Faith). A köztes mezsgyén pedig éppúgy találunk vészterhes gitárdallamoktól sem mentes, éjfekete durvulatokat (Phantoms, Plague Nation), mint menetelős-zakatolós-csépelős doom/death metalt a legdzsungább fajtából (Parasite, Scorn Of The Father). Greg természetesen másképp kezeli itt a hangszert, mint a Paradise Lostban, de dalszerzői stílusa, dallamvilága annyira védjegyszerű, hogy simán felismerhető ebben a formában is. Nekem abszolút bejön ez a pincemélyen zúzó, gerjedő, kimondottan ronda és barátságtalan gitársound, és a rideg, szóköpködősen hörgő-bömbölő vokalizálás is passzol a zenéhez.
Nem állítom, hogy slágergyűjtemény a lemez, és nem mentes az üresjáratoktól sem, de mondjuk a finoman elhelyezett kórustémákkal is színesített, kíméletlenül riffelő címadó tétel erejét azért elég nehéz lenne elvitatni, és akad még néhány ilyen szépen elkapott darab a 44 perc során. Ugyanígy bejön az a kísérteties, tenyérizzasztó hangulat is, amely átitatja a lemezt, és elég rendesen rá is telepszik a hallgatóra, ha éppen fogékony rá. Szóval senkinek sem támad majd felhőtlen bulizhatnékja a Strigoi dalait hallgatva, nem is feltétlenül az örökkévalóságnak szól az album, de annak, ami, itt és most tökéletesen megfelel. Ha minden dal tartaná a csúcspontok kiemelkedő színvonalát, eggyel magasabb pontszámot is adnék rá.
Hozzászólások
Nekem annyira nem a világom az ilyesmi, de hogy baromi nyomorúságos, az biztos. Emlékeztet a Celtic Frostra meg a Neurosisra (de meglepő :-)) pedig a Monotheist meg Times Of Grace bejön. Ritkán ugyan, de jól tud esni.
Teljesen így van, ahogy írod, van szkizoid, szkizotípiás és antiszociális (~pszichopata) személyiségzava r is, de a bipoláris nem személyiségzava r, "csak simán" zavar.
http://semmelweis.hu/pszichiatria/files/2016/10/gytk_hun_szemelyisegzavarok_2015.pdf
Jól elkanyarodtunk az eredeti témától, mindenesetre a lemez tényleg nagyon jó :)
A skizofréniát is szokták személyiségzava rnak definiálni, akárcsak a pszicho- vagy szociopátiát. Ugyanígy elmebetegségnek is. Mindkettő megjelöléssel találkoztam már. Ha átjön a zenéből, szansos, hogy nem ciklotímiája van, a bipoláris zavarok legenyhébbike.
Hát kezeltetni lehet, kigyógyulni belőle már nem, gondolom igényli az alkotáshoz, igen, kemény sztori.
Bipoláris zavar (nem személyiségzava r). Igazad van, mániás szakaszra tényleg nem emlékszem az interjúkból.
Mindenesetre a zenéjében tökéletesen átjön, miken mehet keresztül. Riszpekt.
Köszi!
Mi a betegsége?
Bipoláris (mániás-depressziós). A néhai heavymetal.hu oldalon egy interjúban mesélt róla, én ott olvastam először. Most hirtelen ezt az interjút találtam, ebben is megemlíti:
http://specialradio.net/inter/paradise_lost/
Miért, milyen betegsége van? Csak mert a neten semmit nem találtam erről.
Nagyon jó írás egy nagyon jó lemezről, köszönöm!