Június 21-én ismét Budapesten lép fel a Nick Cave & The Bad Seeds. A koncert helyszíne a Papp László Budapest Sportaréna lesz.
Ha nem lenne még elég sűrű a nyári koncertszezon, most még egy friss igazolásról számolhatunk be: június 21-én az Arénában játszik a Nick Cave & The Bad Seeds. Az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb hatású és legújítóbb alternatív rockzenekara nem először játszik nálunk – ugyanakkor némi üröm az örömben, hogy aki a Queens Of The Stone Age-et is meg szeretné nézni, annak választania kell a két buli között, mivel Josh Homme és bandája szintén ezen az estén zenél a Budapest Parkban.
A Bad Seeds 1983-ban alakult, miután Cave előző zenekara, a The Birthday Party egy elég morcos hangulatban zajló berlini felvétel után feloszlott. Felszabadulva azon korlátok alól, hogy milyennek kellett volna lennie egy hagyományos – ha nem rendkívüli – rock and roll bandának, Cave összehozott egy új csapatot „látnok" zenészekből, hogy együtt feszegessék tovább a kortárs rockzene határait. Akkoriban nem az volt a kérdés, hogy ez a valószínűleg embergyűlölő, drogos, hosszú hajú, méretre szabott öltönyben játszó csapat kiment-e a divatból, hanem inkább arról, hogy a világ mikor zárkózik fel hozzájuk. Míg a Birthday Party kétségkívül segített abban, hogy kultuszt építsenek a denevérekért rajongó gót bandák köré, addig a Bad Seeds túl furának tűnt, hogy mások versenyezni akarjanak vele, vagy le akarják körözni. Egy távoli világból jött zenekar voltak, akik már az első, 1984-es albumuktól, a From Her To Eternity-től kezdve úgy szóltak, mint a Földön senki más.
Kicking Against The Pricks című, 1986-os stúdióalbumuk idejére már megjelent az igény arra, hogy nyugodtabb hangvételű, komolyabb zenei anyaggal jelentkezzenek, és ez az irány meg is figyelhető a Bad Seeds későbbi dalaiban. Figyelemreméltó albumok során át – az 1988-as Tender Prey-től az 1994-es Let Love In-ig – követhetjük nyomon, hogyan fejlődött a Bad Seeds egy kifinomult, ösztönösen progresszív zenekarrá, amely képes arra, hogy zökkenőmentesen váltson a leglágyabb szerelmes balladákról a gyűlöletről üvöltő dalokra. Bár sokaknak fel sem tűnik, Cave dalszövegeiben mindig is el volt rejtve egyfajta szenvtelen ausztrál humor, ami még a legsötétebb dalait is átjárta. Ez a Bad Seeds 1996-os Murder Ballads című albumán került előtérbe - egy abszurdista horror show volt ez, amin a Where The Wild Roses Grow című, Kylie Minogue duett is felkerült.
Az, hogy a zenekarnak azóta sem volt még egy ilyen nagy nemzetközi slágere, nem meglepő – és nem is fontos. A Bad Seeds hírneve azon alapul, hogy képesek olyan albumokat kiadni, melyek a banda által választott zenei irányvonalban igazi műalkotásoknak számítanak. Az emlékeinkbe gyakran visszatérő, szívet tépő 1997-es The Boatman's Call egy igazi duende-mestermű, a Blues / The Lyre of Orpheus 2004-ből azon kevés duplaalbumok egyike, amelyek tényleg remekül sikerültek. A 2008-as Dig, Lazarus Dig!!! felpezsdítette a Bad Seeds spin-off projektjének, a Grindermannak a garage rock élményeit, és olyan zsigeri, mint minden, amit ezek a zenészek első post-punk próbálkozásaik óta csináltak.
Miután már régóta a világ egyik legújítóbb, működő zenekaraként tartották őket számon, a banda 2013-ban kiadta a Push The Sky Away-t. Ez a kísérleti hangszerelés és Cave eddigi leghomályosabb dalszövegeinek összjátékával új szintet állított be a Bad Seeds számára, a zaklatók himnuszának is nevezett We No Who U R–tól a Jubilee Street című számig. Ez a 2016-os Skeleton Tree című albumukig folytatódott állandó fejlődés különbözteti meg Nick Cave-et és a Bad Seeds-t a többiektől. Már több mint harmincnégy éve dolgoznak együtt, és nincs okuk arra, hogy abbahagyják.
A jegyelővétel február 5-én, azaz ma délben indul a Ticketportal rendszerében és országos hálózatában, a belépők ára 9900 forinttól 22.900 forintig terjed. Érdekesség, hogy az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben itt és most nem lesz kiemelt állóhely, a küzdőtér teljes területe elérhető a normál állójeggyel. Részletek itt.
Hozzászólások
Semmi köze hozzá.
A mínuszolónak: nem vagyok Nick Cave munkásságának mélyebb ismerője, komolyan kérdeztem.
Ez tényleg arról szól?
Él, bazmeg.