Wo Fat egy gonosz kínai gengszter/kém neve a nemrég felmelegített egykori amerikai sikersorozatban, a Hawaii Five-O-ban. Ez a Wo Fat viszont texasi, névadójánál kevésbé gonosz, és sokkal inkább pszichedelikus stoner/blues rockban utazik, mint kémkedésben. A dallasi trió tavalyi mesterműve, a Noche Del Chupacabra stílusában az elmúlt év egyik legerősebbje volt, azóta is csak nehezen tudom megbocsátani magamnak, hogy egy sort sem írtam róla. Na, nem baj, hiszen itt van a negyedik sorlemez, a Black Code, ami épp hogy csak egy hangyapöcsnyit marad el elődje mögött, amúgy pedig kis változtatásokkal szépen megy tovább a megkezdett úton. Amit legkönnyebben a szokásos bandanevekkel lehetne körülírni: Kyuss, Black Sabbath Ozzyval, C. O. C., ám azzal a fontos pluszinformációval, hogy Wo Faték világában nagyon-nagyon erősen fúj az amerikai dél szele, olyannyira, hogy még a ZZ Top nevét sem lenne hülyeség idecitálni.
megjelenés:
2012 |
kiadó:
Small Stone Recordings |
pontszám:
9 /10 Szerinted hány pont?
|
Nézzük például rögtön az ötszámos anyag nyitódalát, a Lost Highwayt, ami persze olyan fuzzosan recseg-ropog, ahogy az a nagykönyvben meg van írva, de a stoner jelleg mellett legalább ugyanolyan markánsan ott vannak a blues gyökerek is, ráadásul Kent Stump énekes/gitáros olyan dallamokat hoz, amik simán elmennének egy southern bandában is. Ezt a hatást csak felerősíti az a jammelős örömzene-feeling, amibe a negyedik perc tájékán váltanak, remek szólóval, fülig érő vigyort sugárzó hangulattal, és már ekkor éreztem, hogy ismét meg lettem véve kilóra. Pláne, mikor meghallottam a soron következő címadó elején azt a zsíros blues rock riffet, majd Kent John Garciára hajazó dallamait. A dal amúgy tíz perc fölé kúszik, nyilván nem véletlenül, a felétől itt is akkora jammelésbe váltanak, hogy öröm hallgatni, és kezdenek szép lassan bekúszni holmi pszichedelikus megoldások is, amik a későbbiekben még fel is erősödnek.
A hármas Hurt At Gone már megint egy akkora kifacsart ZZ Top riffel nyit, hogy Rolling Rockunkat kilögybölve, révülten nyúlunk a cowboykalap után, és bizisten, ez a dal tényleg akkora southern boogie feelinggel bír, hogy minden reménye meglehet rá, hogy helyi amerikai rockrádiók kedvencévé váljon (már persze ha a hét perc feletti hossz nem ijeszti el őket). Mi más követhetné, mint a korong legnehezebb tétele, a ritmikailag több jól elkülöníthető részből felépített, majd' tizenhárom elborult percet nyújtó The Shard Of Leng, amiből csak úgy csöpög a pszichedélia, és egyértelműen bizonyságot nyer, hogy a srácok a Hawkwindért is oda meg vissza vannak, mint ahogy az is, hogy a Tim Wilson/Michael Walter összeállítású ritmusszekció sem gyenge amatőrökből áll. Persze itt is az a legpofásabb, amikor szépen magukba borulva jammelnek hosszú perceken keresztül, és ennek tényleg annyira spontán hangulata van, amit csak ritkán érzek, még ebben a spontaneitást oly előszeretettel hangoztató műfajban is. A záró, és szintén tíz perc felett járó Sleep Of The Black Lotus újfent tökéletes elegyét nyújtja az előbb riffelős, majd kozmikus jambe torkolló hangulatmuzsikának, és ahogy szépen véget ér a móka, helyből kedvem is támad az ismétlésre.
Lehet, hogy nagy revelációkkal nem jár a Wo Fat muzsikája, ezúttal tán kevésbé is szutykos és kreatív, mint a Chupacabra volt tavaly, de azt bizton állíthatom, hogy ezt a stoner-blues-pszichedelikus-country masszát abszolút elsőligás minőségben tolják. És most, hogy a hasonló zenéket értő kézzel ápoló Small Stone-hoz kerültek, minden adott is hozzá, hogy tovább lovagoljanak előre az ismertté válás rögös utakkal tarkított kanyonjába.
Hozzászólások
De miért lepődtetek meg? Csomó hasonszőrű muzsikáról írunk, többnyire ugyan én, de azért néha a többiek is besegítenek.
Szeretem a zenéjüket, de megmondom őszintén, én várnék már némi újítást mondjuk a következő albumra, mert eléggé kezdenek egyhangúba átmenni. Főleg, ha az előző (valóban zseniális) albumukat vesszük alapul. Ez gyakorlatilag ugyanaz, még a szám hosszok és tempók is kb. ugyanúgy alakulnak.
Ettől függetlenül nagyon kellemes hallgatnivaló.
Egyébként a Chupacabra okozta nálam az utóbbi évek egyik legdurvább rémálmát, mikor egyik este arra aludtam el. :-D Többször nem is csináltam ilyet.