Néhány napja elhunyt Nepp József, Magyarország egyik legjobb humorú embere. Legismertebb mondása szerint, amikor még nem volt stúdiótag, arról álmodozott, hogy jobb filmeket fog csinálni, mint Walt Disney. Miután bekerült a legendás Pannónia Filmstúdióba, jobb filmeket szeretett volna csinálni, mint Dargay Attila. Egy kis idő múlva egyszerűen csak meg szerette volna érni a nyugdíjkorhatárt. Egyedül utóbbi célját sikerült elérnie. Mármint szerinte, szerintem ugyanis mindet. Mert a magam részéről csak nehezen tudok elképzelni szórakoztatóbb animációs sorozatokat, mint a ritkás hajú örök balek történetét elmesélő Gusztáv, a nemzet kedvenc bérelszámolójának és flúgos családjának életét bemutató Mézga család, vagy az állatszereplői által az idióta emberi helyzeteken élcelődő Kérem a következőt! Hogy minden idők legjobb magyar rajzfilmjét, a Macskafogót már ne is említsük. És Nepp bizony mindnek ott volt az alkotói törzsgárdájában, általában barátaival, Romhányi Józseffel és Ternovszky Bélával együtt. De ami igazán összeforrt a nevével, az legelső egész estés animációs filmje, a Hófehér, amit ő írt, tervezett és rendezett.
gyártó:
Pannónia Filmstúdió
|
magyarországi mozipremier:
1984. július 5. |
rendezte: Nepp József
forgatókönyv: Nepp József zene: Deák Tamás operatőr: Henrik Irén vágó: Hap Magda szinkronhangok: Halász Judit (Hófehér), Béres Ilona (Arrogancia), Kállai Ferenc (Oroszlánszagú Leó / Vasárnap), Körmendi János (Tutegál / Szombat), Haumann Péter (Udvarmester / Péntek), Bodrogi Gyula (Szakács / Csütörtök) játékidő: 89 perc Neked hogy tetszett?
|
Rendkívül zseniális ötlet, hogy a törpék egyébként mind-mind megfeleltethetők a királyi udvar egy-egy lakójának, így van hasonmása a vadtörpék (nem valami lenézett kertitörpék ám!) között a kovácsnak, a szakácsnak, az udvarmesternek, de még magának a királynak is. Ezek a karakterek ráadásul sokszor még a hangjukat kölcsönző színészre is hasonlítanak, Tutegálban például csak az nem látja meg Körmendi Jánost, aki nem akarja, de ugyanígy nehéz lenne nem felismerni Sztankay Istvánt Szatiro, vagy éppen Haumann Pétert az udvarmester „szerepében". Az éppen virágkorát élő magyar szinkrongyártás pedig újfent bizonyított, vitán felül minden résztvevő zseniálisat nyújt, és képzelem, mekkorát röhöghettek egy-egy jelenet szinkronja során. Az olyanokon, mint amikor az udvari haditanács zajlik, vagy amikor Szatiro megpróbálja megölni a bivalyerős Hófehért, esetleg éppen személyes kedvencemen, amikor az alapból nő- és óriásgyűlölő törpék istentelenül berúgnak („RE-CE-CE!"). Hogy az olyan szállóigékről már ne is beszéljünk, mint a „Ha szorgalmasan dolgozol, még dolgozó nő is lehetsz.", az „Óriásveszély!" a „Ki a törpe, mi?! Mondd még egyszer!", vagy az „Akkor én ezennel a tudományt érvénytelenítjük!". Meg még vagy ezer másik, de ezeket már fedezd fel te magad!
A Hófehért persze 1984-es bemutatóját követően nemcsak itthon imádta mindenki, hanem a nagyvilágban is csodájára jártak. Olaszországban, az egyik legnevesebb gyerekfilmes és animációs seregszemlén, a Giffoni Nemzetközi Filmfesztiválon például Nepp József konkrétan életműdíjat vehetett át. Ismétlem: életműdíjat – úgy, hogy forgatókönyvíróként még előtte volt például a Macskafogó és a Szaffi. Úgy a kunszt igazán. Mi pedig utolsó ringy-rongy törpék lettünk volna, ha legalább ennyiben nem emlékezünk meg erről a zseniális alkotóról, és talán még azt is megérdemeltük volna, hogy darabokra törjenek, a bőrünkből pénzeszacskót készítsenek, a sípcsontunkból furulyát. A gyomrunkból meg lampiont.
Hozzászólások
Gyász-születésnappal egybekötött lakodalmi temetést fogunk tartani eltávozott humorérzéked emlékére.
Inkább a részegek típusai, nem?
mekkora rajzfilm!!!!
örülök, hogy nem csak Manowar van a rock/metalvilágban, hanem Freak Kitchen, Frank Zappa, Devin Townsend, akik képesek kikacsintani az "igazhitű metal harcos" álarca mögül, és lehet velük/rajtuk röhögni
ez a rajzfilm is egy nagy kikacsintás