Hologram formájában jelent meg Ronnie James Dio egykori zenésztársai körében Wackenben, a Dio Disciples koncertjén. A dolog nem ér véget itt: 2017-ben turné is várható ezen a speciális módon.
Meglehetősen nagyot és borítékolható módon vitathatót húzott az idei Wacken Open Airen a Dio Disciples augusztus 6-án este, az idei FEZEN-en is fellépett csapat programjának végén ugyanis megjelent közöttük a színpadon Ronnie James Dio hologramja, méghozzá a 2010-ben elhunyt énekes éneksávjaival kísérve. A már elhunyt előadók hologramos megjelenése persze nem újdonság: az áttörést Tupac Shakur megelevenítése jelentette a 2012-es kaliforniai Coachella fesztiválon, Dr. Dre és Snoop Dogg fellépésén, és ugyan számos rajongót egyenesen felháborít a rég halott hírességek ilyen formában történő megjelenítése a koncerteken, mindez természetesen nem akadályoz meg semmit: azóta is számos hasonlónak lehettünk tanúi. Dio mostani felbukkanása ugyanakkor azért is jelent újabb mérföldkövet, mert ilyen típusú, hagyományos koncerten, teljes egészében élő zenekarral még sosem vittek színpadra hasonló hologramot, és ezúttal a technika is alaposabb, fejlettebb volt, mint bármikor korábban.
Dio alakját az Eyellusion nevű cég varázsolta a színpadra csaknem egyéves előkészítés után. „Amikor először láttam a teljes produkciót, nem hittem a szememnek", mondja a projektről Ronnie özvegye és volt menedzsere, Wendy Dio. „Az Eyellusionnel közösen vissza tudtuk hozni Ronnie-t a színpadra, hiszen oda tartozik, így is biztosítva, hogy zenéje és emléke tovább él. Azt akarom, hogy Ronnie rajongói a világon mindenütt osztozhassanak ebben az élményben." „Alig várjuk, hogy még több rajongó lehessen részese ennek az élménynek, és talán egy újabb generáció is, amikor útnak indulunk ezzel a hihetetlen élő műsorral", teszi hozzá Craig Goldy gitáros.
A lehetőségek persze nem merülnek ki ennyiben, az Eyellusion ugyanis ma már arra is simán képes, hogy egy adott koncertet hologramként streameljen a világ egy másik pontján – ezek után fel lehet tenni a kérdést, vajon merre tart majd a jövőben a koncertipar, amennyiben tényleg ez lesz az egyik út. „A zeneipar változóban van, a turnék fontosabbak, mint valaha", mondja Wendy, aki egyébként a cégben is érdekelt. „Azon előadók számára, akik kiterjedt rajongótáborral rendelkeznek, ma már az a kérdés, hogyan elégítsék ki a zenéjük iránti igényeket. Eközben a fiatalok azon gondolkodnak, miként építsenek ki tábort, és hogyan érjenek el még több embert. Napjainkban mindenkinek új, modern módszereket találnia arra, hogy kapcsolatba lépjen a rajongókkal, az Eyellusion pedig ezeket az erőfeszítéseket támogatja." „A hologramok óriási lehetőséget jelentenek, de megfelelően kell őket színpadra vinni", mondja a cég vezetője, Jeff Pezzuti. „Hiszem, hogy sikerült előállítanunk a lehető legmagasabb minőséget ezen a téren, amely igazi koncertélményt biztosít, és a rajongók érdeklődésére is számot tarthat."
A hologram-Dio egyelőre csak a We Rockot énekelte el volt zenésztársaival, de Wendy Dio szerint hamarosan akár egy tizenkét dalos műsort is összeállíthatnak ezzel a technikával. Emellett már tárgyalásban vannak más előadókkal is – így például a cég kapcsolatban áll Todd Singermannel, a Motörhead volt menedzserével is, bár Pezzuti a Rolling Stone-nak azt mondta: egyelőre semmilyen egyéb hivatalos bejelentenivalója nincs. Ugyanakkor hozzátette: „majd meglátjuk", lesz-e Lemmy-hologram is...
Hozzászólások
Majd meglátod, hogy fog. Nem is ő, hanem a hiénák, akik élősködnek az emlékén. Nem is kicsit... :)
1. Ha összeraknak egy komplett ilyen műsort, akkor vetítésre, vagy koncertre megyek?
2. Értelemszerűen olcsóbb kellene, hogy legyen a jegy, hiszen egy hologrammot nem kell szállítani, etetni, itatni, szállást foglalni neki. (Avokádót sem fog kérni.) A gázsiról nem is beszélve.
3. Gyakorlatilag egy időben több koncert is lehet ugyanazzal az előadóval, ha több kísérőzenekart is összehoznak.
Háááát!
Van utánpótlás, de amíg az ilyet nyomják, és nem az új, tehetséges, és jó zenekarokat, addig sem te, sem más nem fog tudni róluk!
Ha lenyomnának ilyen formában egy számot a végén, az még talán elfogadható lenne, de egy egész koncertet?
Arról már nem is szólva (bár remélem nincs igazam), hogy simán elképzelhető, hogy nem megy úgy a szekér, mint szeretnék, ezért jöttek most elő ezzel az ötlettel. Ha így van, akkor az meg tényleg szegény Dio hagyatékának a megcsúfolása.
Másrészt elgondolkodtató , hogy a XXI. században egy ilyen ártalmatlan technikai vívmányon és ötleten így fennakadnak az emberek... :)
Leila hercegnőnek is
Az a legnagyobb baj a sci-fikkel, hogy mindig csak a rossz ötleteket valósítják meg belőlük, vagy ami nem rossz, azt rosszra használják...
De egy egész koncert egyáltalán nem jó ötlet.
Ez nekem nem tetszik :/