Ma húsz évvel ezelőtt, 1994. április 5-én lett öngyilkos Kurt Cobain, a Nirvana alapító énekes/gitárosa, a rockzene történelmének egyik legnagyobb hatású alakja. Még idén is mindössze 47 éves lenne.
Ugyan a halál pontos időpontjáról máig vitáznak a szakértők és a nem-szakértők, a közmegegyezés szerint éppen két évtizeddel ezelőtt, 1994. április 5-én lőtte fejbe magát egy puskával Kurt Cobain. A Nirvana súlyos drogproblémákkal, depresszióval és családi problémákkal küzdő frontembere előzetesen igen komoly adag heroint lőtt be magának, amely alighanem önmagában is végzetes lett volna. Kurt néhány héttel korábban, Rómában már minden bizonnyal megpróbált végezni magával, de akkor még nem járt sikerrel.
A Nirvana mindössze három teljes nagylemezt (Bleach – 1989, Nevermind – 1991, In Utero – 1993), egy gyűjteményes albumot és számos koncertfelvételt hagyott az utókorra, de hatásuk felbecsülhetetlen, és a mai napig érezhető. Noha a Hole egykori gitárosa, Eric Erlandson, Cobain jóbarátja korábban többször is elejtette: Kurt a halála előtti időszakban egy szólólemezen dolgozott, és az erre szánt ötletek egy részét nyers, akusztikus formában rögzítette is, ezek az információk valószínűleg minden alapot nélkülöznek. „Kurt valóban dolgozott dalokon, de ezek csak a fejében léteztek", oszlatta el a pletykákat Butch Vig, a Nirvana egykori producere. „Lehet, hogy lejátszott ezek közül pár nótát Ericnek... De akkoriban kizárólag Courtney Love lemezéről akart beszélni. Az új dalai közül egyet sem hallottam." A Nirvana utolsó kiadatlan felvétele a You Know You're Right dal volt, amely a 2002-es Nirvana című válogatáslemezen látott napvilágot. Az egykori zenésztársak közül Dave Grohl a Foo Fighters főnökeként jelenleg is világ legnagyobb rocksztárjainak egyike, Krist Novoselic azonban visszahúzódó életmódot folytat, és leginkább csak hobbiszinten zenélgetett az elmúlt két évtized folyamán.
Nyilván Cobain halálának évfordulójához is kapcsolódva, a Nirvanát még áprilisban beiktatják a Rock And Roll Hall Of Fame-be. „Kurt Cobain abszolút zseni volt”, mondta most, az évforduló kapcsán a The Pulse Of Radiónak Rob Halford, a Judas Priest frontembere, Cobain egyik nagy hatása. „A rock’n’rollra gyakorolt hatását tekintve ott van Hendrix, Lennon, Joplin és Morrison mellett. Földrengésszerű változásokat előidéző, elképesztően inspiráló, ellentmondásos, emberi zenész volt, és számomra a Nirvana óta nem is történt semmi a műfajban, ami ahhoz fogható, ahogyan ő sokkolta a világot.”
Hozzászólások
Izé...mégiscsak sikerült válaszolnod, vagy tévedek :P
Az akkor újnak számító zenékről beszéltem, de felsorolhatok még pár bandát, ha az megnyugtat. Mi értelme zsigerből kommentelni?
vagyis egy ilyet:
ja, amúgy a Metallica GECI SZAR, mert a Soundgarden sokkal jobb!!!
Idézet - Tóth Szalai Márton Pablo:
Ennek szerintem egyszerű oka van: nem igazán kedvelik a zenéjét, vagy legalábbis közel sem annyira, mint azokét, akikről retrospektív cikkek születnek.
*Közbe' rákerestem itt, hogy ne írjak hülyeséget és van azért 1-1 hosszabb poszt Nirvana lemezekről, de a szerkesztőség valóban megosztott ez ügyben, ahogy nézem.
Nálam amúgy pont a kamaszkor ('90-es évek eleje) és a Hard Rock-fanságom hajnalának kellős közepébe rondított bele a Nirvana. Utólag persze elismerem a maguk jelentőségét, de kristálytisztán emlékszem, mennyire nem értettük mi ezt az egészet: "mi a fene ez a hamiskás, zajos szar?!".
Mer' ott volt pl. a Clawfinger, ami szintén fura volt egy Whitesnake/Aerosmith/Guns után, de az valahogy mégis jó volt, sőt nagyon jó! Azokról az akkor még frissnek számító dolgokról nem is beszélve, mint a Type O Negative, vagy a Pantera. A Nirvana nagyon-nagyon kilógott negatív értelemben.
Ezt a paranoiát sosem értettem basszus. Mi van? Milyen háború? Akkor később a Korn egy újabb eszköz volt, csak épp a grunge ellen? Ez nonszensz...
Nagyon is ki kellett engedni.