Három évvel A Teljesség után, február 9-én új nagylemezzel jelentkezett a Paksi Endre vezette Ossian. Az Angyalok és Emberek albumon tizenkét dal kapott helyet.
Új lemezt jelentetett meg múlt pénteken az Ossian. Az Angyalok és Emberek az elmúlt időszakban született anyagok önálló arculatra formált zenei világát követi, viszont a csapat szerint továbbfejlesztett és még érettebb formában, mind a hangszerelést, mind a kibővült kreatív mag fantáziadús alkotói munkáját tekintve. „Három éve jelent meg az előző Ossian-lemez, de azóta sem unatkoztunk, sőt! – mondja Paksi Endre. – A covid ideje alatt nekünk egy csodálatos gyógyír volt, hogy folyamatosan dolgozhattunk, muzsikálhattunk. Ketten Ricsivel tartottuk egymásban a lelket, és alkottunk olyan dolgokat, amikről szerintem bátran kijelenthetjük, hogy idő- és értékálló anyagok lettek. Hála Istennek azóta véget ért ez a sötét időszak, és 2022 második felétől elkezdtünk újra koncertezni is. Még akkor, annak az évnek a végén pedig eljött az, amit én csak a kegyelem állapotának nevezek, vagy egyszerűen csak ihletnek, mert elkezdtek jönni, áramlani az ötletek. Ez Ricsit is nagyon inspirálta, újra kölcsönhatásba kerültünk egymással. Ráadásul azóta, hogy 2022-ben elkezdtünk koncertezni, Attika (Ádám Attila billentyűs) is állandóan velünk volt. Először csak a régi dalokat hangszereltük meg úgy és ott, ahol azt éreztük, hogy az élő hangzáshoz kell valami pluszt tennünk. Az új dalokhoz pedig már úgy álltunk hozzá, hogy a legnagyobb szeretettel felkértük őt, vegyen részt a munkában, amire nagy örömmel igent mondott, és most már együtt dolgoztunk."
„Jelenleg már hárman alkotjuk a zenekar dalszerzői magját, Ricsi, Attika és én – mondja az alkotói folyamatról a frontember. – Ricsivel ezer éve ismerjük egymást és dolgozunk együtt, huszonöt nagyszerű közös év van mögöttünk. Most pedig, friss vért adva a zenekarba, Attika lépett be közénk. Róla már Az Igazi Szabadság idején éreztem és tudtam, hogy kiváló dallamérzéke van. Már ott is volt minden dalban billentyű, és amikor azokat feljátszotta, és beszélgettünk a dalszerzésről, hangszerelésről, egyértelmű lett, a mi világunk kompatibilis egymással. Most aztán tényleg engedtük kibontakozni, amivel a mozaikkockák a helyükre kerültek... Szóval változatos volt a dalszerzési folyamat, aminek az lett az eredménye, hogy egy sokszínű anyag született."
A lemezen az alábbi dalok kaptak helyet:
01. Továbblépni
02. Létezik
03. Soha nem késő
04. Angyalok és emberek
05. Vigyél el
06. Próbálj meg élni
07. Hetedhét őrület
08. Az Élet megéget
09. Méltósággal
10. Valaki gondolt rám
11. Ébredés
12. Félúton
Az albumról alább több dal is meghallgatható. Az Angyalok és Emberek CD egy 24 oldalas, exkluzív interjúkat (Paksi Endre, Rubcsics Richárd, Ádám Attila), két posztert és egy lemezismertetőt tartalmazó, tematikus H-Music magazinnal együtt jelent meg.
Hozzászólások
Koncerten már rég nem voltam, s valószínűleg már nem is fogomk menni. A lemezt meghallgattam, de már az előző sem az én világom.
Maximum annyiban, hogy egyik állítás sem állja meg a helyét.
Kíváncsi lennék, hogy akad-e még olyan ember, aki a kezdetektől vagy legalábbis a második talprállástól követi a zenekart és az új lemezeket is szereti.
Sajnos nem volt szerencsém a régi Maróthy-féle Ossiant élőben látnom, de elég ütősek voltak a maguk idejébe és a Keresztút máig az egyik kedvenc albumom tőlük.
Az új felállás szerintem kicsit döcögősen indult, de a Titkos ünnep lemezre nagyon megtalálták a hangjukat és ez így volt egészen a Tűz jegyében albumig. Ezek a lemezek is iparosmunkák voltak némi üresjárattal és önismétléssel, de mindegyiken akadt legalább két-három gyöngyszem. Az Árnyékból a fénybe lemez máig a kedvencem, ott az egész anyag működik, de mindegyik lemeznek meg volt a varázsa. Lehet, hogy elég lett volna fele ennyi lemezt kiadni és azokat mívesebbre-egyedibbre faragni. Kicsit elaprózták a tehetségüket és atüzet, de tényleg jó lemezek voltak, mindegyik sokat forgott nálam.
Wéber Attus távozása után valami megváltozott. Először jött két laposabb rock-metél lemez, majd egy különleges "Az igazi szabadság", amely üde színfolt volt. Ezt követően valami eltűnt a zenekarból. Talán a tűz, a merészség, az innováció, a keménység, a kritikus-lázadó világszemlélet. Mint ahogy a Kowalsky meg a vega is elvidámvasárnap osodott, az Ossian is "fullba nyomja a kretént", lélekápoló-önsimogató szövegek, a zene sokszor csak szőnyegez, végtelenül egyszerű és elcsépelt akkord-körökben. Itt-ott Ricsi játszik rá egy-egy szép dallamot vagy egy izgalmas gitárszólót, de hát ennek már semmi köze a régi vagy éppen a 2000-es évek Ossianjához. Ez már sokkal inkább pop mint rockzene. Ez lenne az "évek során fejlődtek, nem is keveset"?
Sebaj, szerencsére az utóbbi időkben a Depresszió remek lemezeket készít és az utolsó két Hooligans album is nagyon hasít. A Tankcsapda sem rossz, még van benne kraft. Az új Ossian lemezeket már elnegedtem, a régiek szerencsére nem változnak.
Ha megfigyeled, sem az Ossiant, sem a Tankcsapdát nem minősítettem, pusztán az "ország első számú hard rock zenekara" kinyilatkoztatá s miatt szóltam hozzá. Ha másként lett volna megfogalmazva, biztos nem ragadok billentyűzetet, ugyanakkor ehhez is hozzáteszem, hogy mindenki úgy vélekedik erről (is), ahogy neki jól esik.
Azért ennyire ne ragadtassuk el magunkat.
A Tankcsapda egyértelműen a műfaj legnépszerűbb zenekara Magyarországon. A második pedig az Ossian. Így megállja a helyét az, hogy ők az ország elsőszámú hard rock zenekara, ha leszámítjuk azokat, akik elkurvultak. Divat lett lehúzni őket, pedig páratlan karrier áll mögöttük. Ha egy normális országban születnek, már nemzetközi szinten is elismertek lennének.
Nem tudom, hogy jönnek ők ide, de: "oké". :)
Nem kedv kérdése; pár évvel ezelőtt még belementem volna ebbe egy kommentszekciób an (nemcsak az Ossian kapcsán, hanem általában), ma már egyrészt drágább a szabadidőm ennél, másrészt felőlem mindenki azt gondol, amit akar - ez az én véleményemet úgysem változtatja meg.
Mit lehet arra mondani, ha egy hard rock zenekar a "Csöcsök és segg" című slágert elkövető suttyókkal csinál közös számot? Azt, hogy mivel bátor lázadók és művészek?
Látom nincs kedved érvelni. Pedig érdekelne, hogy mi alapján lehet megkérdőjelezni , amit ïrtam.
Az elkurvult... oké. :)
Első számú? Hm... oké. :)