Shock!

november 22.
péntek
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Erik Norlander And Friends: Live In St. Petersburg

Bár ez még egy tavalyi megjelenés, mindenképpen érdemes szólni róla. Már csak azért is, mert közvetve vehetjük úgy, hogy az Erik Norlander-Lana Lane házaspár személyes kérése, hogy írjak róla. Persze nem szó szerint értve, hisz sosem volt szerencsém találkozni Lanáékkal (remélem, ami késik, nem múlik), de nyugodtan állíthatom, hogy a cimbora, akitől a cuccost kaptam, Magyarország legnagyobb Lana-rajongója.

megjelenés:
2006
kiadó:
Think Tank Music
pontszám:
- /10

Szerinted hány pont?
( 1 Szavazat )

Annyira, hogy nem csak Németországban, de Hollandiában is többször elcsípte már az előadóművész-párost és csapatát élőben – ez pedig, annak ismeretében, micsoda nyúlfarknyi turnékat szoktak lenyomni a kontinensen, bizony nem kis teljesítmény. Természetesen sor került fotózásra, dedikálásra is, sőt, a pár éve rendszeresen Lanáékkal zenélő-éneklő Kelly Keeling még pénzt is akart adni a kisszámú magyar delegációnak, féltve őket attól, hogy nem jutnak haza. Talán csak nem arra gondolt amerikai agyával a jó Kelly, hogy még mindig tart nálunk a balkáni háború? Nem baj, lényeg a jószándék, a hangja miatt szeretjük a srácot, nem agysebész mivolta miatt.

Erik Norlander és barátai - mondja a cím és ez nem is véletlen. Ez a 2004-ben Szentpétervárott megörökített buli nem egy Lana Lane turné része volt, hanem kimondottan Erik szólóanyagait volt hivatott élőben bemutatni. Az életműből jómagam az 1998-as Into The Sunset anyagot és a dupla, 2004-es Music Machine-t ismerem, persze ez nem minden, van még ezen kívül négy Norlander lemez és barátunk Rocket Scientists nevű bandájának munkássága – ki tud ezzel lépést tartani, mikor a Lana Lane albumokkal sem lehet? Ennek alapján természetesen tudom: lehetetlen feladat lett volna az összes közreműködőt összetrombitálni. Olyan nagyágyúkról van ugyanis szó zenész- és énekes-fronton, mint Glenn Hughes, Mark Boals, Bruce Franklin, Vinnie Appice, Virgil Donati, Arjen Lucassen stb. stb. Maradt tehát a tömörített verzió, nagy nevek helyett néhány fantasztikus tehetségű barát és természetesen Lana asszony, akinek a színpadon is hitvese mellett a helye (bár valószínűleg remekül ellátná a háztartást is, ha netán Erik otthon hagyta volna).

Persze azért Kelly Keeling sem akárki (emlékezzünk csak vissza, hol fordult meg eddig: Baton Rouge, Blue Murder, John Norum, George Lynch, MSG – épp csak Malmsteen csapata hiányzik), aki az éneklés mellett a basszusgitárosi feladatokat is elvállalta. Imádom az efféle bluesban áztatta rockhangokat – az pedig, hogy ezúttal nem megszokott zenei környezetében bukkan fel, külön érdekességet jelent. Ernst Van Ee dobost már csak a Szekeres Tamás mellett eltöltött idő miatt is illik ismernie a hazai vájtfülűeknek, de Peer Verschuren gitáros előéletéről nem sokat lehet tudni. Mindenesetre a 10th Anniversary DVD-hez hasonlóan itt sem gyenge, amit alakít, ráadásul ezúttal egyedül kezeli a hathúrost, tehát jobban kibontakozhat.

Mit is írhatnék erről a különleges, jobb híján szimfonikus prog rock-metalnak nevezhető muzsikáról, amit még nem mondtam el a Lana Lana 10th Anniversary Concert kapcsán? Talán, ha már úgyis említettük volt Lucassen mestert, egy kicsit érdemes lenne meglovagolni az Ayreon párhuzamot. Hiszen nem csak Erik többszereplős, koncepciózus szólóanyagai és a nyilvánvaló zenei párhuzamok, valamint a Norlander házaspár és Arjen közötti sokéves szakmai barátság miatt érezni a sok közös vonást; hanem a pár évvel ezelőtti Star One koncertanyaggal is sok a hasonlóság. Hasonlóak a két kiadvány születésének körülményei, a rajongóbarát hozzáállás és persze az is, hogy egyik produkciót sem (Ayreon/Star One és Norlander albumok) szánták eredetileg színpadra. Mégis megcsinálták!

Nem is akárhogy: nyilván Erikék saját kiadója, a Think Tank Media nem rendelkezik olyan lehetőségekkel, mint az InsideOut (nincs tehát hatfelé kihajtható digibook meg ilyesmi), de azért egy igen igényes kiállítású anyagot tarthat kezében, aki beszerzi a DVD-CD csomagot. A teljes, több mint másfél órás koncert természetesen nem fért rá egy diszkre, ezért a hanganyagot 70 perc körülire vágták, viszont szerepel a lemezen két bónusz stúdiófelvétel. Az egyik a koncert intrójaként is szolgáló Fanfare For Absent Friends egy másféle verziója, de az igazi érdekesség inkább a másik: ez a From Russia With Love c. James Bond film főcímdala, amelyet nagyon ízlésesen dolgoztak fel Lana énekével. Általában is nagyon jók szoktak lenni a Norlander-Lane páros által készített feldolgozások, de ez egy igazi gyöngyszem. Ami pedig a DVD-tartalmat illeti, természetesen nagyon szépen szól (5.1). A képminőséggel mondjuk nem vagyok maradéktalanul elégedett – szóval, ebben azért nem hasonlítható össze a Star One-nal). Van rajta egy interjús-turnéfilmes kis documentary, amelynek talán legérdekesebb része az, amikor egy amerikai fesztiválon elnyomják az In The Court Of The Crimson Kinget.

Sajnos azonban nem teljes bandával, hanem szintisen / sequenceresen / dobgépesen – Lana mindenesetre csodákat énekel itt is. Sajnálom viszont, hogy a szintén amerikai fesztiválokon fellépett Erik Norlander Trio (a klasszikus ELP-felálláshoz hasonlóan itt is csak ritmusszekció volt Erik mellett, Kelly bőgőn és Vinnie Appice dobon) csak egy rövid bejátszás erejéig tűnik fel – igazán felrakhattak volna egy teljes nótát, már csak Vinnie miatt is. De sebaj, van jó zene bőven: nem csupán a Norlander lemezekről szemezgetnek, hanem akad Lana nóta is (Alexandria, Secrets Of Astrology...) és mindez kiegészülve a már említett James Bond-coverrel igazán remek hallgatni- és néznivaló. Nem könnyű beszerezni, de nem érdemes kihagyni, ha valaki szereti Lana hangját, Erik stílusát vagy egyszerűen csak a régisulis prog muzsikát, és mindig keresi az új kedvenceket.

 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hirdetés

Hozzászólások

Galériák

 

Within Temptation - Budapest, PeCsa Music Hall, 2014. március 14.

 

Magma Rise - Budapest, Club 202, 2011. május 11.

 

Helloween - Budapest, Petőfi Csarnok, 2010. november 28.

 

Beardfish - Budapest, A38, 2010. október 24.

 

Wackor - Budapest, Petőfi Csarnok, 2008. október 31.

 

Wackor - Budapest, A38, 2004. szeptember 29.