Túl azon, hogy – számomra is meglepő módon – mennyire nem gondolok semmit a Primordial utóbbi három-négy lemezéről, koncertjeiken sosem unatkoztam, sőt, ha visszaemlékszem legutóbbi találkozásunkra, az a szinte napra pontosan két évvel ezelőtti hangverseny még egy olyan rettentő sűrű évben is meghatározó élménnyé tudott válni, mint amilyen a 2016-os volt nekem. Kimondottan reménykedve vártam tehát ezt a találkozást is, fűtve a két nappal azelőtti Tormentor-buli tüzétől, nem mellesleg felvonulva már az eddig mindig elkerült, veterán Moonsorrow és a számomra fekete lóként szereplő Der Weg Einer Freiheit fellépéseire is. Amit viszont ezen a hétfőn estén láttam/hallottam, az végeredményben szimplán lelombozó volt.
időpont:
2018. április 23. |
helyszín:
Budapest, Barba Negra Music Club |
Neked hogy tetszett?
|
Már fél hétkor kezdett a német black metal utánpótlás jónevű csapata, a Der Weg Einer Freiheit, amely tulajdonképpen Nikita Kamprad énekes/gitáros/dalszerző kibővített társulataként üzemel már csaknem egy évtizede. Atmoszférikus, révedezős blackben utaznak, és sajnos a németekre amúgy is jellemző heveny arctalanságban szenvednek, akár a kiállásukat, akár a dalaikat nézem. A rendelkezésükre álló nem is kevés időben engem leginkább csak arról tudtak meggyőzni, hogy a jövőben nem/sem kell a barátkozást erőltetnünk, bár a kezdeti szemlélődés háttérzajaként még el is ment a dolog. Az viszont már ekkor egyértelművé vált, hogy a Septicflesh/Inquisition-szeánszhoz hasonlóan itt is fényérzékeny, stroboszkóp-fetisiszta bulira számíthatunk.
Ha valamihez, hát a folk/pagan metalhoz maximális óvatossággal közelítettem mindig is, ennek ellenére a Moonsorrow gyakran felbukkant velem szemben az úton. Ha volt rá lehetőség, elkerültük egymást, ha nem ment másként, lefutottuk a minimálisan szükséges tiszteletköröket, és ennyiben maradtunk. Koncerten viszont még nem volt hozzájuk szerencsém, és ezt a mostanit kiváló esélynek éreztem a pótlásra. Nem azért, hogy bármiről is meggyőzzenek, hanem a puszta kíváncsiság végett. Nos, rég faragtam rá ennyire erre a kíváncsiságra. A finnek szettje mindössze hat tételből állt, de ez ne tévessze meg az avatatlan szemlélőt – a koncert irgalmatlan hosszú volt. Az urakról köztudott, hogy nemigen írnak dalt tíz perc alatti terjedelemben, vagyis megadják a módját, és ez a koncertre is igaz volt. A keverő környékéről hallgatva a történéseket viszont sehol sem akartak felbukkanni a mélyek, volt ellenben csilingelős szinti, csilingelős gitár, és egy nagy adag amorf massza, amiből esélytelen volt szemezgetni, legalábbis számomra. Kifejezetten kínos találkozásunkat be is rekesztem ennyivel, álljon itt inkább a setlist, csupa gyönyörű szó: Pimeä, Ruttolehto / Päivättömän Päivän Kansa, Kivenkantaja, Suden Tunti, Mimisbrunn, Kuolleiden Maa.
Mondanom sem kell, ezek után messiásként vártam Alan Averillre és a Primordialra, akik egyszerűen genetikailag képtelenek 90 százaléknál alább adni, és különösen igaz ez az elképesztően lelkes frontemberre. Utóbbinak rendre csak két méltó ellenfele van a páston: az egyik a betegség, ami most szerencsésen elkerülte (legutóbb eléggé megszenvedett a náthával, ami miatt még a setlistet is meg kellett variálni), a másik pedig az aktuális monitorkeverős, akivel szüntelen harcot folytat. Lentről úgy tűnt, mindebből megint csak ő kerül ki győztesen, és szokásos teátrális előadásmódjával pár perc alatt fel is hevítette a hívői érzelmeket. Rögtön az új lemez egyik legerősebb tétele, a Nail Their Tongues érkezett, majd az a dal, amiért számomra egymagában is megéri újkori Primordial-koncerteket látogatni: a Gods To The Godless, a zseniális Spirit The Earth Aflame album hírmondója. Örömöm azonban nem hogy nem volt teljes, de kimondottan elszontyolodtam, ahogy a hangzás gyakorlatilag kinyírta a dalban rejlő elképesztő potenciált. A megszólalás terén aztán nem is nagyon sikerült úrrá lenni a bajokon, próbáltam pedig minden irányból jóra hallgatni az előadást, de a gitárokból valami nevetséges, halk zsizsegésen kívül nem jutott el más hozzám.
Innentől kezdve viszont dörrenhetett akármekkora stenkkel a ritmusszekció, a hangilag határozottan kivirágzott Nemtheanga is hiába szaggatta fel a deszkákat és a szíveket, vaskos gitárok nélkül az egész mit sem ért. One man showról lévén szó, valóban értékelhető teljesítményt ezek után csakis a frontember nyújthatott, és abban nem is volt hiba – ha olykor rutinszagúnak is tűnt a műsor, emberünk olyan hihetetlen energiákat mozgósít minden esetben, hogy az valami szenzációsan szórakoztató (a legjobb értelemben). Az aznapi válogatás amúgy két lemezen, az újon és (talán némi meglepetésre) a To The Nameless Dead albumon alapult, összesen kilenc dal került elő ezekről, ilyen sorral hibázni pedig aligha lehet. Utóbbi ugye közmegegyezéses klasszikus, az új témák hallatán pedig a tábort itt is tapinthatóvá vált, rég nem látott lelkesedés fogta el. Természetesen a The Coffin Ships azért nem maradhatott el, ami persze a legkevésbé sem hozott feloldozást ebben a roppant súlyú programban, ahol mindennek ellenére még a változatosságra sem lehetett panasz. A fent említettek miatt azonban komoly nehézséget okozott számomra, hogy valóban élvezni tudjam ezt a koncertet, és ennek az ellenkezőjéről aznap este semmilyen egyéb pozitívum nem tudott meggyőzni.
A jeles tradíciókat folytató, népszerű új lemezükkel a tarsolyban, töretlen népszerűségtől övezve, ez a turné is valódi sikertörténetként íródik a Primordial könyvébe. Sajnálom, hogy rajtuk kívül álló okok és az előzenekarok szereplése miatt én leginkább mégis csak felejteni szeretnék most.
Fotó: Bodnár Dávid
Hozzászólások
Létfontosságú kérdés: ugyan akar-e valamelyikőtök írni a nem-is-annyira új albumról? Csak ne Koroknai kolléga, neki nem tetszett az előző 3-4 sem (lásd első mondatot), és e beszámolóhoz hasonlatos fanyalgás pedig újfent minek ide?
A Primordial nagyon jó volt, tényleg elképesztő energia van Nemtheanga-ban. Lemezen néha kicsit egyhangú nekem egy idő után, de élőben nagyon meggyőzőek voltak, örülök hogy láttam őket.
Nem voltunk.
Ez szimplán az egyik legfrankóbb vélemény amit a mákosról olvastam . Mekkora elvetélt ötlet odatenni egy pogány zenekar mellé hasonlatként hiszen nem csak hogy vallásos az egy dolog de kifejezetten egy szervezet vallás támogatója
Hát bazdmeg apa te még nagyobb ostoba seggfej vagy mint az a szerencsétlen akit kioktattál :DDDDDDDD
Nem igazán vagy képben az ír történelemmel és az ír politikára jellemző eszmetörténeti háttérrel. A Primordial - pontosabban Nemtheanga - egy republikánus, ateista nemzeti szuverenista, aki keresztül-kasul turnézza a világot önerőből, underground koncerteket ad és megél belőle úgy-ahogy. Az ír nacionalizmus ugyanis történeti okokból is baloldali és tekintély-ellenes volt.
" I was never a religious man. So why should I put my faith in you?"
Ákos meg egy mezei antiszemita konteóhívő, akinek mindösszesen annyi baja van a bankárokkal, hogy sok a zsidó a wallstreeten, egyébként meg multicégek és állami vállalatok finanszírozzák a popkoncertjeit, amelyekre a Kárpát-medencén kívül senki nem kíváncsi. Eközben döngeti a mellét az állítólagos keresztény értékekre, és dörgölőzik egy gátlástalanul korrupt, tekintélyelvű jobboldali hatalomhoz, amelyik annyira "antiglobalista", hogy gondolkodás nélkül aláírta a transzatlanti kereskedelmi egyezményt (TTIP) .
https://akos.hu/?page=tamogatok
Audi, Adidas, Saxoo - tényleg pont ugyanazt képviseli a csávó, mint a Primordial.
Ez aztán az egyszerű világkép, neked könnyű az élet, haver. Irigyellek komolyan.
Tokéletes hangzással, és mindhárom banda tokéletes koncert teljesítményéve l..., legkozelebb gyertek a Collosseumba :-)
Ahhoz, hogy a Moonsorrow hosszú volt, csak annyit kérdek a Koroknai úrtól, hogy mi a lófasznak nem ivott meg addig egy sort, vagy csekkolta a merchet ha már unta a bulit.
A Primordialra meg nincsenek szavak..., látni kell mindenkinek éloben...
Természetesen számomra volt kínos, a zenekar láthatóan hozta azt, amit tud. Talán tényleg nem a legszerencséseb b szó, de az érzéseimet jól leírja.
Azért mert a Moonsorrow egy szar zenekar.
Ettől még lehetett rossz, csak a szöveg nem támasztja alá a konklúziót. Bár azt aláírom, hogy a Primordial előtt sok lehetett belőlük az a másfél óra.
Ákos és a Primordial ugyanazt az elviséget képviseli és elég röhejes hogy, egy Primordial rajongó gecizi Ákost aki ugyan úgy a globalizmus s a bankok ellen van.