Kinek áldás, kinek átok: a Subscribe személyében a kortárs metal színtér egyik meghatározó (álom)téglája esik ki a napokban a falból. Csongor Bálinték megadják a módját az eltávozásnak, jelenleg azoktól a kluboktól búcsúznak, ahol ma is a legjobban mutatnak, és ahonnan az őket körülvevő jelenség gyökerei származtathatóak. Ez a pénteki, A38-as buli lett volna eredetileg a zenekar utolsó fővárosi klubos megnyilatkozása, de az össznépi rámozdulás hatására persze vasárnap muszáj volt visszajönniük egy ráadásra. A két alkalom közül a számomra szimpatikusabb bemelegítő brigádok okán a korábbit választottam, és egy valóban kerek, komplett élménnyel köszöntem el a Subi-jelenségtől.
Our Youth – mondhatnák a főszereplők, de ez itt az első fellépő neve is egyben. Én pedig nem is tudok róluk sokkal többet elmondani: éppen olyanok, mint a Subscribe fiatalabb kiadásban. A fővárosi kvintett 2011 óta mutat életjeleket, s ide máris a Grenma születésnapi turnéjáról estek be. Fiatal korukhoz képest sem elhanyagolható zenészmúlttal, meglepő alázattal, imponáló hangszeres teljesítménnyel, de igazán átütő témák nélkül vonultak fel, s a műsoridejük rövidsége ellenére is könnyen megszerettették magukat a közönséggel. Dalok terén persze jóval több kell majd ennél, akár Bálinték nyomában indulnak el, akár nem, de hogy stabil lábakon állnak a következő osztályba lépéshez, az egészen bizonyos.
időpont:
2015. február 27. |
helyszín:
Budapest, A38 Hajó |
Neked hogy tetszett?
|
Uzipovékból ellenben biztosan nem lesz majd a következő Subscribe, bár bennük van az uzi-faktor, láthatóan nem célozzák meg a mindent vivő közönségkedvenc pozícióját. Ha nem így lenne, talán a Bazaltkockákon sem tudott volna ilyen döggel érvényesülni ez a skizofrén/hibrid muzsika, melyben a Republic-vonal nemzeti sramlijától a torkot szaggató noise rockig annyi minden gyönyörűségesen megfér. Naná, hogy eszembe jut róluk a Wackor, nem csupán a trió formáció, de a csak-beugrottunk-kicsit-zenélni-és-még-így-is-mindenkit-lemosunk attitűd okán is. Tiszteletlenségről persze nincs szó, egyszerűen képességeik magabiztos tudatában beleraktak ebbe a háromnegyed órába mindent, ami három hangszerből és egy torokból kihozható. Mindehhez rendes megszólalást, ütős fényeket és szép számú közönséget biztosított számukra a Hajó, melynek mélyében már az Uzipov-keménymag is ott virított.
A Subscribe érkezésének idejére nyilván dugig telt a terem, pedig feltűnő volt, hogy a vasárnapi duplázás miatt milyen sokan szerették volna a tényleg utolsó budapesti klubbulira becserélni a jegyüket. Aggodalomra ok nem volt egy szál se – természetesen mindkét fellépés teltházzal ment le. Érdekes dilemma volt a rajongói fejekben, hogy vajon milyen programot állít össze a búcsúhoz a zenekar, de mivel ezek a koncertek alapvetően a tábor kívánságait szolgálják, papíron ez egy kisujjból kirázott best-of volt, az a szett, amivel csaknem egy éve turnézik már a zenekar. Nem lehet kérdés, hogy még mindenki szeretné utoljára elénekelni a Bitter Boundary refrénjét, vagy a lelkét sanyargatni a Between Heaven And Her által (igen, az a dalszöveg valóban tökéletesen passzol ehhez az alkalomhoz), s ez rendben is van így. Meglepetést talán egyedül a rég nem látott Blue Mescaline felbukkanása hozott a Stuck Progress To Moonról, utóbbi lemezt ráadásul kimondottan magas rotációban tartják terítéken az arcok ma is.
Semmiről sem tudva talán fel sem tűnt volna a lassacskán búcsút intő brigád lelki megzuhanása, az örök dumás frontember, Bálint sem erőltette különösebben a témát, és én elhittem most neki, hogy a fogadtatás hatására valóban képtelen most beszélni róla. Elképzelésem sincs, hogyan fogják a srácok lélekkel bírni ezt az önként vállalt, féléves érzelmi hullámvasutat, az arcokat elnézve roppant kemény, ám diadalmas hetek várnak rájuk. Az, hogy a közönség ilyen mértékben érzett rá erre a furcsa, hatarcú szörnyre, talán nem is indokolható a logika szabályai szerint, ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a mágia minden profizmuson túl is süt a produkcióból. Az urak ráadásul a katarzis bizonyos szintjét már rutinból is képesek hozni, közönségük érzelmi kötődésének ez a szintje pedig egyszerűen mindenkit az eufória ernyője alá von, aki hallótávolságon belül tartózkodik. Ez a hasadt elméjű, tudatosságában és kiforrottságában is random módon cikázó zene valóban aligha juthatna ennél feljebb. Ha ki kell szállni, hát itt érdemes. Bármennyire is húsbavágó lesz a veszteség.
Természetesen a zenekar a nyár végéig nem áll le, a szabadtéri fesztiválokon is learatnak még minden babért, de őket ismerve pusztán a sika-kasza-léc nem lenne elégséges indok a pörgésre. Ezt a pillanatot érdemes megragadni, amíg csak lehetséges, mert kizártnak tartom, hogy a csillagok állása ezt a jövőben pontosan ugyanígy újjáteremtse. This moment will soon be gone, hogy úgy mondjam...
Fotók: zsibi.com
Hozzászólások
igen, és ez teljesen egészséges hozzáállás is lenne.
Én is erre gondoltam, csak nem akartam írni. Az utolsó lemezüknél az egyik énekes már nem tudott olyan mértékben részt venni mint korábban. Nem taknyos kölykök már, 30 vagy 30 pluszos emberkék. Lehet a magánéletükre akarnak egy pár évig koncentrálni, mert gondolom nem csak annyiból áll az életük hogy ők egy zenekar.
akármi lehet. én megértem, ha ennyi év után mást akarnak csinálni a tagok, másokkal, vagy akár még csak nem is zenével foglalkozni.
Szünetet tartanak. Szóval nem örökre búcsúznak, csak meg nem határozott időre abbahagyják a ténykedésüket. Szóval csak így búcsúznak.
Ezt olvastam a cikkben : "Érdekes dilemma volt a rajongói fejekben, hogy vajon milyen programot állít össze a búcsúhoz a zenekar"
A búcsú nálam azt jelenti, hogy a Subscribe befejezi. Vagy mitől, kitől búcsúznak ?
Ki mondta hogy belefáradtak?