Elkerüli Magyarországot a Guns N' Roses Not In This Lifetime turnéja, így aki ismét egy színpadon akarja látni W. Axl Rose-t, Slasht és Duff McKagant, annak utaznia kell. A hazai szervezők próbálkoztak elhozni a csapatot Budapestre, de a jelenlegi kondíciók mellett a koncert megvalósíthatatlannak bizonyult.
Ugyan előzetes értékesítés keretében már szerdától is lehetett vásárolni jegyeket a Guns N' Roses jövő nyári európai fellépéseire, a hivatalos, teljeskörű árusítás pénteken 10 órától kezdődik – és vélhetően nem tart majd túl sokáig, lévén a zenekar nem ad olyan sok koncertet a kontinensen. A turné legkeletebbi, így Magyarországról is legkönnyebben elérhető gdanski, bécsi és prágai állomásaira ráadásul várhatóan tőlünk keletebbről és délebbről is rengetegen startolnak majd rá, így ezek szinte bizonyosan nagyon gyorsan megtelnek majd.
Ezzel együtt sokakban merült fel a kérdés az elmúlt napokban: vajon miért kerüli el Magyarországot a Not In This Lifetime turné? Hogy pontos válaszokat kapjunk, megkerestük a legnagyobb hazai koncertszervező céget. „Adtunk ajánlatot anno Budapestre, de sajnos az első körök egyikén már kiestünk az anyagi és produkciós nehézségek miatt", tudtuk meg a Live Nationtől. Eddig sem volt titok, hogy a Guns N' Roses fellépti díja ezen a turnén körülbelül 3 millió dollár koncertenként, azaz csaknem 900 millió forint: ez már helyből problémákat okoz. A Live Nation tájékoztatása szerint hazai átlagos, nemzetközi sztároknál szokásos jegyárakkal kalkulálva körülbelül 60 ezer fizető nézőre lenne szükség a gázsi kitermeléséhez egy meglévő rendezvényhelyszínen.
Viszont a helyzetet tovább bonyolítja, hogy jelenleg megfelelő helyszín sincs a koncerthez. Aki erre azt kérdezi, hogy miért nem viszik a bulit a Hajógyári Szigetre, annak is van válasz. „Ilyen mennyiségű ember jelenleg valóban csak a Szigetre vagy egy mezőre férne el, stadion nem áll rendelkezésre ilyen nézőszámhoz. Viszont olyan időpontban, amikor a Hajógyári Szigeten nincs felépítve az infrastruktúra a fesztiválhoz, vagy főként egy mezőn, ahol az áramot, a vizet, szó szerint az utolsó szeget is oda kellene vinni a rendezvényhez, mindez annyira megnövelné a produkciós költségeket, hogy körülbelül 75-80 ezer fizető nézőre lenne szükség. És akkor még nem számolunk azzal, hogy egy mezőre kiterelve az embereket nem lehet ugyanazt a jegyárat elkérni, mint egy stadion kényelméért, ahol gyakorlatilag minden pontról alapvetően jó a rálátás a színpadra", hívja fel a figyelmet a Live Nation. Amennyiben viszont csökkenteni kellene a jegyárakat, még feljebb menne a nullszaldóhoz szükséges jegymennyiség – 90-100 ezer fizető néző pedig még a Guns N' Rosesra sem gyűlne össze itthon. „És akkor azt ráadásul automatikusan feltételezzük, hogy a banda egyáltalán hajlandó egy mezőn fellépni, és nem ragaszkodik egy meglévő rendezvényhelyszínhez, aminek kerítése/falai vannak, biztonsági (és közönség) szempontból átlátható, védhető és kezelhető", hívta fel a figyelmet a koncertszervező munkatársa.
A fentiek fényében tehát aki látni akarja jövőre a Guns N' Rosest, annak utaznia kell. Aki pedig ilyen vagy olyan okból lemarad róluk, az bízzon abban, hogy jönnek még Európába a jövőben is... A zenekar egyébként eddig két alkalommal játszott nálunk: először 1992 májusában, a Use Your Illusion I-II lemezek turnéján a Népstadionban, majd 2006-ban, a Papp László Budapest Sportarénában. A 2017-es turnén a két felállás egy sajátos keveréke lép majd színpadra W. Axl Rose énekessel, Slash gitárossal, Duff McKagan basszerrel, Dizzy Reed billentyűssel, Richard Fortus gitárossal és Frank Ferrer dobossal, kiegészülve egy új taggal, Melissa Reese billentyűssel. Mivel vendégként Észak-Amerikában és Dél-Amerikában is felbukkant néhány bulin, nincs okunk azt feltételezni, hogy Európában nem léphet színpadra a többiekkel az eredeti felállás dobosa, Steven Adler is.
A Not In This Lifetime turné augusztusi Los Angeles-i állomásairól itt írtunk.
Hozzászólások
Nézd, én a Bécsi koncertre megyek a párommal. A legolcsóbb jegy kb. 95 EUR volt. + szállás, kaja, útiköltség. Meg akkor már egy póló is kellene, stb.... Kicsit fogcsikorgatva fér bele nekem is.
Kis túlzással egy utószezoni Görög nyaralást ki lehet hozni belőle.
Idézet - rózsi:
- "A gázsi kivételével ezek viszonylag fix, jól tervezhető összegek az ügyvezető szerint, és nagyjából minden koncertnél ugyanúgy kell velük számolni." - Akkor hogy lehet az, hogy idén a Guns koncertjegy 10 ezerrel olcsóbb Prágában, mint Bécsben?
- Hogy lehet az, hogy az ár mellett a másik állandó kifogás a helyszín hiánya? Miközben Madonna, AC/DC, Guns, Rammstein Prágában, Bécsben egy füves réten vagy reptér melletti senki földjén is tud koncertet adni, nem kell hozzá feltétlenül se aréna, se stadion. Budapesten miért nem tudják megoldani? A szervező nem talál egy nagy füves üres területet sehol Budapesten vagy közelében?
- Hogy lehet az, hogy Prága sokkal kisebb város, sokkal kevesebb lakossal, mint Budapest és ott két-három évente játszik a Metallica, Rammstein, nálunk meg 6-8 éve voltak utoljára? Hogy lehet az, hogy Prága, ami kisebb város, össze tudja hozni az AC/DC koncertet is tavaly, Budapest meg nem? Ugyanez idén a Guns esetében. Biztos vagyok benne, hogy idén a bécsi Guns koncerten 30-50% lesz a magyarok aránya. (Én a prágaira megyek.) Tehát megfizetné a magyar rajongó az árat Budapesten is, ha vállalja a külföldi koncertet az utazás, szállás pluszköltségéve l növelve is. Még sincs itthon koncert, mert állítólag nincs rá fizetőképes kereslet, miközben a magyar orrba-szájba jár külföldre koncertre.”
idézem:
http://www.origo.hu/kultura/20170322-miert-lesznek-egyre-dragabbak-a-magyarorszagi-koncertek.html
Kedves Cikkíró és Interjúalany!
- Összefoglalva, nem lehetséges, hogy csak simán arról van szó, hogy a magyar szervezők szimplán nem tudnak jól alkudni, lobbizni, szervezni? Vagy pedig arról, hogy a külföldi eseményekhez képest kicsit sokkal jobban akarnak keresni a magyar szervezők és helyszínt adók, mint külföldi kollégáik? És ez van a közvélemény részére szépen lefordítva úgy, hogy "hát a sztár sokat kér". Hát igen, biztos igaz, hogy a sztár sokat kér, de ez nem magyarázza azt, hogy külföldön ugyanarra a koncertre olcsóbb a jegy, pedig a fizetések és életszínvonal magasabb. Azt gondolom tehát, hogy a probléma itt keresendő: "a jegyterjesztési költségek, a zenekar ellátásának és elszállásolásán ak költségei, a helyszín bérleti díja, a kiszolgáló személyzet bére, a marketing, a koncert biztosításának költségei, és persze a szervező, a Live Nation elvárt profitja is".
- Apropó, jegyterjesztési költségek? Szerintem nagyjából 10-15 éve létezik a print-at-home módszer. Mi kell hozzá? Szerver, szoftver, vonalkódleolvas ó. Ugye ennek nincsenek gigászi költségei. Gigászi költségei a hagyományos értékesítésnek lehet. 2017-ben senki nem meri felvállalni, hogy a print-at-home legyen a döntő vagy kizárólagos értékesítési csatorna?
- Végül, kedvenc példám, hogy 2010-ben az AC/DC az osztrák Wels városban lépett fel, ahol a lakosság száma 60.000 fő. Budapesten 2 millió lakos van (33-szor több), de 2016-ban nem bírtuk idehozni az AC/DC-t. Ugye senki nem akarja ez az ÁFA-kulccsal és hasonlókkal magyarázni...."
Mindezt a stadionépítési láz kellős közepén, kövezzetek meg, de én ezen nagyot nevetek. Azon már kevésbé, hogy épp most építik át a Puskást, hogy kistelepülésekr e húznak fel stadionokat, hogy nincs egy b-terv ilyen esetre és legkevésbé azon, hogy így valszeg Bécsig kell megint elmenni egy GNR buliért....
te annyira végtelenül segghülye vagy barátom
Ez a helyszín nekem is eszembe jutott (amúgy nem 15, csak 12 éve volt) - már csak azért is, mert a cseheknéi is reptéren lesz - meg a lóversenypálya is, ahol Madonna lépett fel...
Idézet - ddrum77:
A fizetőképes német és osztrák rokkerek kapnak egy helyszínt Bécsben, egyet Münchenben, egyet Hannoverben, és még a belgák is szóba jöhetnek nekik. A csehek nagyrészt saját maguk jelentik a keresletet, amihez hozzá lehet adni a szlovákokat és a hozzájuk közelebb élő lengyeleket is. (Aki meg az oroszokat emlegette, hogy ők jelenthettek volna közönséget Pesten na ők is előbb mennek Prágába...)
Azt ne feledjük, hogy náluk három nagy rock/metal fesztivál is meg tud élni, amelyeken nincsenek többségben a hazai bandák... és ezek is nagyrészt nem a maguk Wacken-jét, Nova Rock-ját (meg a szomszédos belga, olasz hepajokat) megkapó németajkú látogatókkal telnek meg.
Az sem mindegy persze, hogy a kiemelt álló Prágában 3000 koronába került...
Idézet - rózsi:
http://index.hu/kultur/zene/2016/12/09/se_penz_se_helyszin_nem_lett_volna_a_budapesti_guns_n_roses-koncertre/
"A cikkben az is szerepel, hogy a Live Nation abban sem volt biztos, hogy a GNR egyáltalán hajlandó lett volna fellépni egy mezőn (mert amikor nincs Sziget, arról beszélhetünk), amit mi nem tekintünk érvényes kifogásnak, hiszen Prágában egy reptéren lesz a koncert. ....És a jegyek el fognak kelni hamarosan, szóval én amiatt nem aggódtam volna, hogy a Szigetre nem adnak el elég jegyet, mondjuk 35 000 forintos átlagárral számolva 75 000 simán elment volna, az meg csak 2 625 000 000 forint, abból megállt volna a koncert.
Na mindegy, majd legközelebb."
2)
Nézd, értem és elfogadom (utóbbit nagyjából:)), amit a LiveNation-os képviselő nyilatkozott és tudjuk, hogy szegény ország vagyunk, valahol bizonytalan piaccal, de...
De egy – az egész Világ által évek óta várt – 'visszatérő', újra összeállt, a múlt évszázad egyik legnagyobb hatású zenekara, akik újra csúcsokat döntögetnek a biztos teltházakkal, nos, arra azt mondani, hogy bizonytalan a közönség nagy létszáma, azért egy picit hadd kételkedjek benne....és tartom azt is, amit mondtam, hogy hosszabb EU turnéval talán belefértünk volna, de a régióban eleve mindig mi húzzuk a rövidebbet, az ismert okok miatt. Persze érdekes módon, az ilyen _megmagyarázáso knál_ nem számolnak azzal a nem elhanyagolható létszámmal, hogy a pesti koncertre sem csak magyarok vesznek jegyet ám (ez válasz ddrum77-nek is;-)), szóval több ezer külföldit is vonzott volna. (horvát, szlovák, szerb, orosz, görög, etc.)
Ez van. 1992-ben volt lengyel, cseh, osztrák és magyar dátum. 2016-ban az első háromnál újfent van, csak mi maradtunk ki, sajnos....
1)
Ilyet sem én nem állítottam, sem más nem állított, nem tudom, miből sikerült levonnod ezt a következtetést.
Tudom, ahogy nyilván mások is tisztában vannak vele, hogy adott ország adórendszere, közterhei is nagyon sokat számítanak, hisz' én magam is egy korábbi, másik hozzászólásomba n említettem, hogy pont a vélhetően alacsonyabb adónak köszönhetően lényegesen(!) alacsonyabbak a jegyárak Zágrábban, mint Pesten, Bécsről nem is beszélve.
De mindezek ellenére mégiscsak akadnak hatalmas ellenpéldák, ahol ezek a _megmagyarázáso k_ valamiért nem kerülnek elő:
Pl. 2007-es Stones. Akkoriban sem volt jobb az adózás, mégis bevállalta Hegedűs, mert biztos volt benne, hogy teltház lesz az akkoriban is magas jegyárakkal. Be is jött neki.
Valaki tegnap írta a fészbúkon, hogy, idézem: "Mondjuk anno amikor 2011 körül kérdeztem tőlük, hogy miért nem lesz Black Sabbath, azt mondták nem lenne rá igény, nagyon veszteséges lenne. Erre idén eljöttek, és első nap elment a jegyek fele, koncerten meg majdnem telt ház volt."
Aztán ott van rihanna, akinek szintén bevállalta az extra gázsiját a szervező, hatalmas teltház lett belőle is. (még ha ez a hatalmas gázsi is csak harmada a Guns-énak)
A csehek közelebb vannak a "nyugathoz", számolhatnak a fizetőképes német/osztrák rokkerekkel, így azért könnyebb nullszaldóra vagy nyereségre kalkulálni a bulit