A járvány közepette eléggé elsikkadt az előző Lamb Of God-lemez, pedig minden volt a richmondiak pályáján, csak jelentéktelen nem. Elvégre öt év albumínség után tértek vele vissza, ráadásul egy rendkívül fontos alapember nélkül... Ilyen körülmények között alapvetően két, szögegyenest ellentétes út közül szoktak választani a zenekarok: valami radikálisat lépnek, vagy megmaradnak a biztonsági játéknál. Randy Blythe-ék az utóbbit választották, el is tudtam fogadni ezt, de az elmúlt két évben sem változott sokat a véleményem a 2020-as albumról: korrekt, alapjáratos cucc volt a megszokott stílusban, de szemernyivel sem több.
Az Omens esetében hajszálnyival talán karakteresebb, masszívabb dalokat rejtő albumról beszélünk, de érdekes, mennyire nem akaródzott most sem eltérniük a bevált recepttől. Pedig a Resolutionre fokozatosan egyre inkább felbátorodott, majd a VII: Sturm Und Drangon a horizontot már nyíltan tovább tágító bandának alapvetően tök jól állt a változatosabb, néhol dallamosabb megközelítés – na, hát ehhez képest ez most megint egy egyenes vonalú, direkt, fejleszaggató-bélkitépő groove/thrash-album. Néhol persze akadnak kisebb színesítések, de senkit se tévesszen meg, hogy Randy mindjárt a nyitó Nevermore-ban is énekel egy kicsit, vagy hogy a második Vanishingben egy szinte heavy metalos riff is felbukkan a nagy szögelés közepette. Az új lemez összességében megmarad a nullás évtizedben már belakott, az imént említett albumokhoz képest szűkebb keretek között.
Nézőpont kérdése persze, baj-e ez vagy sem. Mivel az album a fentiekkel együtt is megbízható, erőteljes és gyalul, a magam részéről hajlok rá, hogy nem. A Lamb Of God is régi banda már, nyilvánvalóan maguk mögött hagyták a legjobb, legkreatívabb éveiket, alighanem a karrierjük zenitjét is. Szóval érdemes inkább úgy tekinteni az előző albumra és az Omensre – meg vélhetően majd a későbbi anyagaikra is –, mint mondjuk a korábbi generáció képviselői közül egy-egy új Overkill- vagy Testament-műre. Hozzák a szokásosat, néha erőteljesebb a végeredmény, néha csak megbízhatóan jó, hangulatilag minden albumban megvannak a nüansznyi eltérések, de ezek hosszabb távon már inkább csak a fanatikusoknak tűnnek fel, a külső szemlélőnek épp olyan az aktuális dolgozat, mint a többi.
A doboscsere egyébként alakított valamennyit a bandán, nekem itt-ott azért hiányzik Chris Adler, bár természetesen Art Cruz is mindent megtesz, hogy belenőjön elődje kabátjába. Nehezen megfogható a differencia, de talán az a bizonyos védjegyszerű, groove-os él szorult kissé háttérbe, ami amúgy nagyban hozzájárult a Lamb Of God felemelkedéséhez. Cruz is baromi intenzív meg technikás, témái is szépen kidolgozottak, de valamivel vonalasabban, katonásabban üt, mint a néhol még a legkegyetlenebb tika-tikákba is szinte táncos húzást csempésző Adler. Ugyanakkor ez sem olyasmi, ami kocahallgatóknak fülbeötlő lenne. Nekem is csak azért tűnik fel, mert tíz-tizenöt éve tényleg rengeteget hallgattam a zenekart, és érzés szintjén bennem van, hogy igen, végül is ma is ugyanolyanok, de azért mégsem teljesen. A lényeg ellenben tényleg nem változott, a stílus adott, Mark Morton és Willie Adler jellegzetes, Slayerből, Panterából, Megadethből gyúrt, de már a kezdet kezdetén is sajátossá formált riffelésétől kezdve Randy kíméletlen bömbölésén át az okosan felépített dalokig. A Josh Wilbur-féle hangzás is a megszokott úthengerszerű, sűrű, mégis tiszta durvulat.
Akárcsak a legutóbbi lemeznél, nagyon direkt slágereket, jövendőbeli nagy himnuszokat, új Rednecket, Walk With Me In Hellt, Broken Handset, Overlordot nehezen tudnék kiemelni. Inkább egységesen erős a cucc, tehát szerencsére lefelé sincsenek különösebb kilengések. Az említett Nevemore-t, a kicsit crossoveres húzású Ditchet, a talán legfogósabb címadót, netán a borult, éjsötéten elvadult Gomorrah-t azért megemlítem, jelen fázisban ezeket érzem a legmasszívabbaknak. A nyugis nyitásból kibontakozó, filmzenésen atmoszférikus színesítéseivel egészen monumentálissá varázsolt September Songot csak azért nem sorolom melléjük, mert egy-másfél percet még célzottan epikus jellege mellett is nyugodtan lecsippenthettek volna belőle.
Jól hallgatható, kerekre formált Lamb Of God-lemez az Omens, nem lehet belekötni, de be kell látni, hogy itt is elértünk abba a karrierszakaszba, amikor már nem nekik járnak a szuperlatívuszok.
Hozzászólások
Clutch recenzió esetleg?
Lesz. :)
Idézet - robidog1984!:
Kérdés, nem kijelentés.
Tehát,
Lesz Cult kritika?
Így szeretem volna.
Csatlakozom!
Lesz The Cult kritika!
Nálam eddig év végi toplistás
The Cult kritika várható?
Előre is köszi a választ.
A Sacrament / Wrath / Resolution 3as anno eléggé komoly felfelé ívelő pályát mutatott, azóta viszont mintha visszaestek volna a "minőségi zúzda de semmi több" kategóriába.
Félek tőle, hogy a kreativitás már kiveszett belőlük, ergo szerintem kb. ez a szint várható el tőlük, semmi több.
Korrekt szögelés, meglepetések és izgalom nélkül.
7-8 pötty.
Igazán a Wrath-ig tudom csak egyben hallgatni őket, a Sturm sem volt rossz.
Illetve....
Végtelenül sablonos, kiszámítható, unalmas, sokszor öncélú, és nincsen egy megjegyezhető momentum se, Randy bömbölése pedig rohadtul fárasztó, emellett szerintem nem is szól jól!
Mindig is nonszensznek tartottam, mikor ezt a bandát az új Pantera-nak titulálták!
Nem egy borzalmas zenekar, csak tucat.