A svéd vitézek nemigen nyújtottak különlegeset azokban az időkben, amikor a Hammerfall révén egy világ metalrajongóinak szeme s füle elkezdett Skandináviára szegeződni. A Tales of Mystery and Imagination és a The Sacred Talisman albumok (a legelső, 1995-ben kiadott munkához sajnos nem volt szerencsém) jók voltak a maguk módján, kielégítették mindazok igényeit, akik a fülbemászó dallamú, klasszikus power zenét kedvelik.
megjelenés:
2002 |
kiadó:
Century Media / MusiCDome |
pontszám:
9 /10 Szerinted hány pont?
|
Azokban az időkben még nem sok jele mutatkozott annak, hogy ezekben az ujjakban, lábakban ennél biz' több búvik meg... Hanem aztán megérkezett Jonny Lindkvist személyében az új frontember. Hogy a változást milyen mértékben köszönheti az Afterlife album az ő eljövetelének, azt nem tudom, mindenesetre a fiúk egyik pillanatról a másikra akkorát ugrottak mind stílusilag, mind zeneileg, mind hangzásilag, amekkorát a legtöbb banda még hétmérföldes bakancsban sem tudna megvalósítani. Teljes mértékben kiléptek a Hammerfallt üdvözítő bandák sorából, rátaláltak saját hangjukra, arculatukra. Bekeményítettek, bedurvultak és óriási nótákkal pakolták tele az albumot. Most pedig nagy-nagy boldogság és elégedettség tölt el, amikor azzal szembesülök, hogy a Shadowlanddel ezt a nagyszerűen kitaposott utat koptatják tovább, és eszükben sincs visszalaposodni.
Ezúttal is egymás hegyén-hátán tülekednek a szigorúan döngő, hangfalakat szétvetően dinamikus, sodró nóták. Indulhat a headbangelés az Eyes of the Dead tömény riffjeire, fülbekúszó dallamaira! A szintén súlyos Shadowland után a kimértebb, himnikus refrénnel aládúcolt Invictible tapos ránk és lapít rajzfilmfigurává, akár egy kedélyes úthenger. A cseppnyi lélegzetvétel után ismét felturbózzák magukat a skandik, s már teperünk is ezerrel a Revelation dallamhegyeinek szerpentinjén, a Never Die pedig folytatja ezt a fékevesztett száguldást. Az Underworld méltóságteljes elhömpölygése után ötödik fokozatba kapcsolunk a Vengeance-szel. Vérbő speed tétel, vaddisznómód megszólaltatva, mely után a Faceless God elfajzott gőzgépként zakatol tova. És így tovább, az utolsó gatyaszaggató riffekig... A magam részéről feltétel nélküli híve vagyok Jonny karcos-erőteljes hangjának. Ehhez a harapós, izmos muzsikához nem lírai tenorra van szükségünk.
Az album grafikája aprólékosan kidolgozott, szemet gyönyörködtetően szép - csakúgy, mint maga a CD korong. Napjainkban így kell festenie és megdörrennie egy power metal albumnak.