Még mindig Gene Simmons elhíresült „a rock halott" kijelentése az egyik legpörgősebb téma a rockmédiában, újságírók és zenészek tucatjai vitatkoznak azon, hülyeségeket beszélt-e a KISS basszusgitáros/énekese, vagy éppen ellenkezőleg, pont ő látja jól a dolgokat. Billy Gould, a Faith No More basszusgitárosa természetesen ezt a kérdést is kicsit más perspektívából szemléli, mint a többség...
„Én már 1981-ben is azt hittem, hogy a rock meghalt", mondta a Kaaos TV-nek Billy. „Akkor hallottam az első Public Image Ltd-lemezt, és arra gondoltam, akkor most a rocknak vége, hiszen azt mondták, ők megölték a rockot. És ez rendben is volt: itt az idő, hogy az emberiség továbblépjen. A mai korszak pedig érzéseim szerint akkor kezdődött, amikor berobbant a Guns N' Roses, és minden átment retróba. Szerintem még manapság is csak kifelé jövünk ebből a retro-dologból. Ennek semmi köze a lemezeladásokhoz vagy a zeneiparhoz, akármiről is beszél Gene Simmons: sokkal inkább azzal függ össze, hogy előre halad-e a kultúra vagy sem. Szerintem jó húsz éven át hátrafelé mentünk, és jó lenne látni, hogy végre ismét elindulunk előre..."
Gould nem tudja, lesznek-e még valaha stadionokat megtöltő rockzenekarok, miután a Metallica, az Iron Maiden és társaik visszavonulnak. „Ezt nehéz megmondani, mert összetett kérdés, rengeteg tényező függvénye. Ahhoz, hogy egy zenekar ekkorára nőjön, rengeteg szervezésre, logisztikára, komoly cégek szponzorációjára van szükség, meg hasonlókra. Így aztán szerintem elsősorban gazdasági, nem pedig kulturális kérdés, lesznek-e még ekkora csapatok. Mindig akadnak majd olyanok, akiknek jó ötleteik vannak, és ezek hatására az emberek össze akarnak majd verődni, mert emberként ilyennek alkottak bennünket."
A Faith No More visszatérő lemeze, a Sol Invictus májusban jelent meg. A zenekar júniusi bécsi koncertjéről itt olvashatsz.
Hozzászólások
Talán azért, mert ők sose lettek "szupersztárok".
Ezt jó volt elolvasni.
Én a hajmetalról, a rock mainstream vonaláról beszéltem, ami bizony de, két év alatt csak úgy kiment a divatból, ahogy mondod. Mint ahogy utóbb a grunge is, meg a nu metal is. Ez így működik. A felszín alatt ettől még elképesztően jó metallemezek jelentek meg 1991 után is, akárki akármit mond, és voltak sikerzenekarok is: ez volt a Metallica, a Megadeth, a Pantera, a Sepultura csúcskorszaka.
Elég nehéz azt mondani, hogy a metál kiment a divatból, amikor a Metallica 1991-ben hozta ki minden idők talán legsikeresebb metal albumát, 1990-től kezdve pedig ott volt a Pantera, 89-90 pedig tele volt egy rakás nagyon fontos thrash lemezzel. Elég nehezen tudom elképzelni, hogy ez 2 év után csak úgy kimegy a divatból. Azt sem hiszem, hogy más műfajokban ne lett volna még potenciál zseniális lemezekre. Jó, egy halom death metal alapmű ezután jött ki, de az mégse mainstream már.
Úgy ment ki a divatból, hogy
- a '80-as évek végén, '90-es évek elején egészen alapvetően és totális mértékben megváltozott a világ meg a közhangulat (hidegháború vége, X generáció stb.),
- felnőtt az a nemzedék, amelyiknek a '80-as években a metal volt a zenéje, és ezután nem foglalkozott már ezzel az egésszel annyit - vagyis kikopott az aktív zenerajongásból egy korosztály (ne feledjétek, a többség nem úgy hallgat zenét, mint akik rendszeresen olvassák ezt az oldalt), és egyik generáció sem az előző kedvenceit isteníti, hanem újakat keres,
- a hajmetal 1991-re kifutott és elfáradt (ezt lehet szépíteni, de ekkorra a tömegtermelés azért elég keményen éreztette a hatását minden szinten), a közönség kezdett komolyan behányni tőle,
- bejött a Soundscan-szisztéma Amerikában, ami sokkal pontosabban mérte az eladásokat, és ez is alapvető változásokat hozott a könnyűzenei világban.
Nem kell emögött gonosz összeesküvéseke t látni, és nem is nevezném szomorúnak. A dolgok változnak, ez a világ rendje.
Szomorú
Ezt a 90-es évek dolgot sosem értettem, hogy "ment ki" a metál a divatból. Egyszer csak nem akartak az emberek több hajmetál lemezt hallani? Mert amúgy rengeteg nagyszerű lemez jött ki a 90-es években, mérföldkövek is.
Továbbá ennek a 'szarnak' a hatására (meg tartsuk észben, hogy javában tombolt ezidőtájt a raver, spice girls/backstreet boys és társai mánia a popiparban..) visszaszorult metálzenekarok túlélői juszt is kreatívabbnál kreatívabb albumokkal álltak elő abban az évtizedben.
Ami már személyes vélemény és nem tény kérdése: szerintem az a 'szar' Nirvana pofátlanul egyszerű, koszos de mégis hibátlan dalokat tett le az asztalra.