Shock!

november 05.
kedd
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Shining: Redefining Darkness

shining_redefiningLám, így opethesedik a világ – összegeztem magamban a nyolcadik Shining albumot, jobb megfejtésem a hallottakra pedig azóta sem érkezett, lehet az előbbi konklúzió bármekkora aljas csúsztatás. Az egykoron mizantrópiában dagonyázó black/doom metal alakulat fokozatos átalakulással mára avantgarde pillangóvá vált. A művészi kiteljesedés vágyát érezni a svédek tömött sorokban egymás után érkező produkcióiban, a friss alkotás pedig végre beteljesíteni látszik Niklas Kvarforth brigádvezér ambícióit a halál móresre tanítására. Nézzünk szembe vele, hogy az idei karácsonyi szezon apokaliptikusan forrónak ígérkezik. A világvége mostanában bombaüzlet. Satanas worldwide.

megjelenés:
2012
kiadó:
Spinefarm
pontszám:
8 /10

Szerinted hány pont?
( 8 Szavazat )

Nomen non est omen, a Redefining Darkness sokkal inkább definitív, mintsem a megfejtést újrafogalmazó tétel a Shining repertoárjában: elegáns, felnőtt, biztos lábakon álló produkció, nagy nevekkel és az ilyen esetben – ekkor is csak méltányossági alapon – elfogadható mennyiségű klisével. Ha lehet egyáltalán indok arra, hogy a világvége előtt két kanyarral egy efféle kinyilatkoztatás tökéletesen megszólaljon, akkor helyben vagyunk. Az Andy LaRocque vezetésével rögzített album kifogástalan szócső Kvarforth agymenéseihez, referencia értékű hangzással, az életmű átfogó szintézisét nyújtja. A vendégkör impozáns: King Diamond kedvenc gitárhőse mellett Rob Caggiano (Anthrax) is nagy kedvvel karcolt fel jópofa szólókat, ha éppen arra volt szükség, a dallamos éneknél pedig Peter Bjärgö (Arcana) és Hoest (Taake) segít ki, szinte pofátlan magasságokba emelve a profán alapkoncepciót. Persze ha már ilyen nagyszabású a felépítmény, elbírja az a zongorát és a szaxofont is (újdonságot csak az utóbbi jelent, a megvalósítás itt is hibátlan), a vonósok ezúttal körön kívül rekedtek. A terítéken hagyományosan hat fogás, ebből egy tétel csupán instrumentális átkötés, mindez alig negyvenpercnyi, gömbölyűre csiszolt öntvény, a legendásan bolond műhelyből.

Az örök kérdés számomra a Shininggal kapcsolatban az, hogy mennyire tudják hitelesen képviselni saját művészetüket, melynek annyi zavaros ideológiájú és hatásvadász megnyilatkozással tapostak már a nyakára. Egy dolog azonban a vérrel dedikált, verseskönyvbe is rendezett édes-savanyú banalitás, és külön lapot érdemel egy komoly befektetéssel, kihallható odaadással készített nagylemez, amilyenre ez a legfrissebb is sikeredett. Számos sorstársukhoz hasonló vesztésre állnak azonban Kvarforthék az érzelmek terén: a specialitásukat jelentő, nyálcsorgatóan negatív atmoszféra veszni látszik. Mert hiába állja meg a helyét minden egyes (olykor nem kizárólag saját kútfőből) beemelt panel, és születnek meggyőző, kerek dalok, a zenekar gyökerei zordabb, kietlenebb tájakig nyúlnak. A Han Som Hatar Människan például egy egészen szimpla black 'n' roll csupán, mégis az album csúcspontja számomra azzal az ellenállhatatlan, túlvilági drive-val és húsba vágó kiállásaival. Ez nálam a Shining esszenciája, a többi csupán a ráadás – más kérdés, hogy én és a black metal is kisebbségben maradtunk a Redefining Darknesst uraló (ál?)művészi szándékkal szemben.

Nehezen titkolnám ezek után, hogy a pár nap múlva esedékes világvégéhez hasonló blöffként tekintek erre az egyszemélyi diktatúra idején is szépen prosperáló társaságra, mely azonban ezzel a lemezzel vita nélkül eljuthat a megcélzott, magasabb régióba. Sokak számára válik majd megkerülhetetlenné a zenekar az elkövetkező időszakban, és végezhet sikeres hódításokat az extrém metal azon, tömegeket megmozgatni képes szegmensében, ahol a régi nagyok hírneve éppen kifakulni látszik. Pusztán ezért, merő elitizmusból elkerülni ellenben kapitális hiba lenne, mert itt bizony az év egyik kiemelt figyelmet érdemlő alkotásával van dolgunk.

 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hirdetés

Friss

Hozzászólások

Galériák

 

Queensryche - Budapest, Club 202, 2013. október 23.

 

Slayer - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2011. április 8.

 

Overkill - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. március 11.

 

Heathen - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. március 11.

 

A Life Divided - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. február 23.

 

30 Seconds To Mars - Budapest, Sziget fesztivál, 2010. augusztus 13.