Kezdjük a kötelező tananyag felmondásával: a The Atomic Bitchwax a Monster Magnet kistestvére. Dave Wyndorf anno innen szipkázta el Ed Mundellt, aki bizony bő tizennyolc éven keresztül aztán hű társa is maradt a mágneses fazonnak. És ebből igen sokáig párhuzamosan futtatta vele a Bitchwaxet is, aztán egy idő után meg már egyiket sem. A Bitchwaxbe később vérfrissítésként érkezett a Magnet akkori és mostani dobosa, Bob Pantella, hogy Wyndorf mester cserébe lenyúlja a testvérbanda lelkét, a basszusgitáros/énekes Chris Kosnikot. Akit azonban nem is innen illik elsődlegesen ismerni, hanem az egykoron volt zseniális Godspeed révén, ahol ő volt az egyik basszer. Igen, az egyik, mert hát ott az olyanból több is volt. A kakukknak a tojását végezetül a gitáros Finn Ryan jelenti, mivel ő egészen megdöbbentő módon jelenleg még nem tagja a Monster Magnetnek. Talán Dave barátunk egyszerűen nem vette őt észre.
Az MM elmúlt években bemutatott, eléggé takaréklángon való üzemelését megfigyelve – de komolyan, mi mást lehet arra mondani, hogy ha az utolsó két lemezeden kizárólag korábbi dalaidat értelmezed át, olykor egészen ötletesen ugyan, ám többnyire sokkal inkább szúrós fingszagot árasztva? – az a különös helyzet állt elő, hogy az öcskös egy-egy újabb lemezét sokkal jobban várom, mint a nagyokét. Pláne, hogy a legutóbbi TAB-korong, a Gravitron kifejezetten jól sikerült, egyfajta lecsupaszított esszenciáját nyújtotta a New Jersey-beli trió muzsikájának: három perces stoner/desert rock and roll számok, bármiféle túlagyalás, csicsázás nélkül, csak nyomva, ami a csövön kifér. És a Force Field ebből a szempontból a két és fél évvel ezelőtti anyag nyílegyenes folytatása, csak talán még kerekebben és faszább hangzással.
megjelenés:
2017 |
kiadó:
Tee Pee Records |
pontszám:
8 /10 Szerinted hány pont?
|
Már rögtön a nyitó Hippie Speedball olyan, mintha a Fu Manchu valamelyik korai, igazi porzabáló lemezéről maradt volna le, fékevesztett, életvidám száguldás, ami a kettes Earth Shaker (Which Doobie U Be) alatt egy fokozattal visszább kapcsol ugyan, viszont ez meg cserébe egészen slágeres lett. Bódult stoner himnusznak ott van az Alaskan Thunder Fuck, punkos támadásnak a Shocker, vagy az anyag végéről a Super Highway, dallamosabb együtténeklőnek a Crazy, kicsit durvábbnak a Shell Of A Man, és még a kötelező instru jammelés is letudva a Fried, Dyed And Layin' To The Side által. És mindez totál autentikus módon idézi meg a '60-as, de még inkább '70-es évek (hard) rockzenéjét, a záró Liv A Little képében pedig még egy kis tapsritmusos, vidám levezetés is kipipálva. Nincs hiányzó.
Kosnik hangja emellett egyre jobb, megoldásai helyenként (kis jóindulattal) még a Deliverance/Wiseblood-korszakos Peppert is megidézik, de még több benne a már sokszor emlegetett Wyndorf, persze csak érzés szintjén, Dave azért sokkal jobb torok hősünknél. Feeling terén azonban a TAB hetes stúdiószösszenete röhögve hugyozza ketté az utolsó pár Magnet lemezt, úgyhogy nem is kívánhatok mást a Mr. Space Lordnak sem, mint hogy áldozzon rá szűk harmincöt percet az életéből, hogy meghallgassa zenésztársai tucatnyi új dalát. Aztán úgyis így fog tenni újra. És újra.
Hozzászólások
Amúgy kurva jó lemez, dalokban hozza a gravitron szintet, a hangzás valamivel retkesebb annál szerintem, pont ezért nekem ez a lemez jobban is adja.