Néha tényleg érthetetlen, hogy egyik-másik zenekar miért ott tart népszerű(tlen)ségben, ahol. Amíg mondjuk a Hammerfall lazán összehoz egy háromnegyed PeCsára való embert, addig Zak Stevensre és csapatára jó, ha százan voltunk kíváncsiak.
A Burning Black melegítette be a közönséget, meglehetősen sarkos tucatmetallal. Énekesük nem volt kifejezetten rossz, a szólógityós pedig fiatal kora ellenére is meglehetősen jól hozta amit kellett, bár különösebben kiugrónak őt sem mondanám. Túlságosan nem kötöttek le, ami elsősorban a kissé ötlettelen daloknak, és a néha már-már kínosan true színpadi jelenlétnek köszönhető, így cseppet sem sajnáltam, mikor elköszöntek.
Sajnos rögtön a Burning Balck után jött a második csapás, a Manticora. Annak ellenére, hogy meglehetősen rutinos brigádról van szó (1997-ben alakultak és hat lemez van már mögöttük), kifejezetten rosszak voltak, elsősorban a csapnivaló énekes miatt. Még itthon is csak alsó-középkategóriás lenne az ürge, nemzetközi viszonylatban valamelyest már nevet szerzett zenekar élén pedig tényleg kevés ilyen rossz torkot hallani. Tíz percig bírtam, pedig a szólógitáros náluk is jó volt.
Maximális respekt Zak Stevensnek! Annak ellenére, hogy a TSO-val a jó Zakariás arénákban játszik otthon (már amikor épp benne van, hisz ez kissé követhetetlen, csakúgy mint a Savatage dolgai), újra és újra útra kél szerelmével, a Circle II Circle-lel, hogy adott esetben 100-200 embernek klubozzon. Ráadásul nem félgőzzel, hanem apait-anyait beleadva. Kissé elkeserítő volt a létszám, és visszakanyarodva a bevezetőben írtakhoz, tényleg nem értem, miért csak ennyien ismerik a zenekart.
A Savatage sem egy kifejezetten nehéz hallgatnivaló (az összetett dalszerkezetek ellenére fogós ének-, gitár- és billentyűtémák ármádiája hallható náluk), a CIIC pedig egy fokkal még ragadósabb is. Ráadásul az egész banda Zak csodás és egyedi hangjára van kihegyezve, illetve a nagy ívű és fogós énekdallamokra, refrénekre. Mindez az internet korában, adva lenne tehát a lehetőség, hogy pl. a már említett Hammerfall fanok is rájuk leljenek, hisz annak ellenére, hogy a két zenekar azért jellegében egész más, valljuk meg, hogy műfajilag nincs köztük óriási szakadék. Minőségben viszont van, mégpedig a CIIC javára, ahogy erről megint csak mindenki meggyőződhetett.
Mivel legújabb, Delusions of Grandeur című anyagával turnézik a csapat, egyértelmű, hogy a tavalyi lemezre épült a program. A komplett lemezanyag 80 %-át el is nyomták. Kezdésnek rögtön a Fatal Warning – Dead of Dawn – Forever trió indított, csakúgy, mint lemezen. A hangzás kiváló volt, Zak szintén, és már az első tíz percben feltűnt, mennyire működik a húros szekció is. A sittes arcú bőgős, Paul Michael Stewart amellett, hogy feszesen szolgáltatta az alapokat, még vokális téren is besegített, illetve a billentyűtémákat is magára vállalta. Annak ellenére, hogy a fiatal gitáros, Bill Hudson leginkább úgy néz ki, mint egy randa, kövér nő, remekül riffelt rutinos öreg társa, Andy Lee alá, aki tényleg nyugodtan beállítható a Criss Oliva - Chris Caffery – Al Pitrelli sorba. Egyedül a dobos Robert T. Drennent éreztem kissé halványabbnak, azonban ő sem volt rossz, inkább csak olyan átlagos. Ez leginkább a Sea of White utánra bepakolt dobszólóján volt érezhető. A buli után sikerült vetnem egy pillantást a setlistre, amin igencsak csodálkozva olvastam, hogy ez bizony nem egy technikai gikszer szülte improvizáció volt, hanem egy tervezett szóló, ugyanis meglehetősen unalmasra és ötlettelenre sikerült. Az meg a másik, hogy az ötödik nóta utánra elég nagy baromság bepakolni ilyesmit.
Ezenkívül azonban más negatívumot nagyítóval sem sikerült találnom, Zak az első negyedóra alatt rendesen belemelegedett az éneklés mellett a buliba is, végig mosolygott, kommunikált a közönséggel, láthatólag cseppet sem zavarta a családias létszám. Szépen sorjáztak egymás után a Delusions dalai, melyek közé azért befért néhány korábbi téma is. Általam a mai napig a legsikerültebbnek tartott CIIC lemez, a debüt Watching in Silence legfogósabbjával, a Sea of White-tal került megidézésre, míg a Burden of Truth-t a slágeres Revelations és a súlyos Messiah képviselte. Sajnos a kettes Middle of Nowhere-ről ezúttal nem fért be semmi.
Hetven perc mehetett le a buliból, mikor Zakkék először levonultak. A folytatás aztán maga volt a csoda, két felvonásban! Kezdetnek Zak Paul zongorajátékával kísérten elénekelte az If I Go Away-t a Sava Streets albumáról, majd szintén „csendesülős” verzióban jött a Watching in Silence. Komolyan mondom, a hideg futkosott a hátamon, órákig el tudtam volna hallgatni! A Watching végére aztán beszivárogtak a többiek is, és jött az, amire a jelenlévők 90%-a várt, igen a Savatage-blokk! Kezdésnek rögtön Nothing’s Goin’ On! Sok mindenre számítottam, de erre a dalra nem, mindenesetre remek meglepetés volt, gyakorlatilag a harmadik hangjára már mindenki megőrült. Érdekes, hogy a következő Taunting Cobrast lemezen kifejezetten nem szeretem, élőben viszont iszonyatosat ütött, bár azt halkan meg kell jegyeznem, hogy azok a magas sikolyok azért nem voltak az igaziak.
A végén aztán az Edge of Thorns népünnepélye zárta a bulit, én meg levontam a végső konklúziót: Rendben, a Circle II Circle egy remek zenekar, kifejezetten erős dalokkal, a Savatage azonban egy teljesen más kategória. Belőlük csak egy van (vagy volt, ki tudja, létezik-e még a zenekar egyáltalán), és csakis a legnagyobbakkal emlegethetőek egy lapon. Tekintve, hogy évek óta a levegőben lóg a zenekar újbóli aktivizálása, ráadásul Zak és Jon rendszeresen dolgoznak is együtt, illetve a Mountain King gyakorlatilag old-school Sava programmal turnézik saját csapatában, nem értem, tulajdonképpen mire is várnak. A frontemberek adottak, igény lenne rá, akár ezekkel a hangszeresekkel is, bár azt kötve hiszem, hogy Chris Caffery vagy Johnny Lee Middleton nem lenne benne. Nosza, én azt mondom, csináljuk meg…
Hozzászólások
"Balanced your dreams upon the edge of thoooorns and I don't think about you anymore"