Az Overkill annak idején viszonylag későn jutott el először Magyarországra, de azóta azért kisebb-nagyobb rendszerességgel itt vannak, aminél az újabb budapesti buli láttán aligha kívánhatnánk jobbat magunknak. Különös hangulatot adott ennek a fellépésnek, hogy Blitzék ezúttal a Sanctuaryvel érkeztek Budapestre, hiszen azon a bizonyos 1998-as estén meg a Nevermore-ral debütáltak hazánkban. Aki eljött péntek este a Club 202-be – és szerencsére kifejezetten sokan döntöttek úgy, hogy ezt a párost nem szabad kihagyni –, ismét hatalmas egyéniségeket és letaglózó teljesítményeket láthatott: Warrel Dane-éket is örömteli volt megnézni, a New Jersey-i főattrakció azonban újfent mindent mosott.
Minden sokadelőzenekar-fetisiszta boldog lehet: a Blitz mesterrel, illetve Lenny Rutledge-dzsel készített interjúk miatt már korán a helyszínen voltunk, így ezúttal semmiről sem maradtunk le. Ezúttal ugyanakkor nem dél-amerikai doomról volt szó – ami, mint tudjuk, nem tréfadolog, és elmulasztása még oly korai időpontban is felér legalább egy hazaárulással –, hanem először svájci death/thrashről a Suborned révén. Már a beállás alapján is sejtettem, hogy itt bizony gondok lesznek, és a produkció láttán sajnos nem tudtam magam revideálni: igazi menthetetlen, negyedvonalas félamatőrséggel kellett szembesülnie a már ekkor is szép számban jelenlévő nézőknek. A kíméletlenül bömbölő szőke énekesnő, Lucie Werlen amolyan alpesi Sabina Classenként igyekezett hozni magát, de hiába rázta mindenét a bőrnadrágjában, a domborulatok sajnos nem feledtethették a végtelenül paneles, bénán megszólaltatott dalok gyatra színvonalát. Baromi fiatal kölykökről van amúgy szó, de ez nem mentség arra, hogy a dobos produkciója néhol kritikán aluli volt, és a Testament Over The Wallja is túl ismert szám ahhoz, hogy valaki csak úgy elegánsan kölcsönvegye a riffjét mindjárt a nyitószámban. A reszelős gitárokra érkező üvöltözés néhol ráadásul kínosan csűrdöngölős jelleget öltött, szóval majd egyszer, majd máskor, ha egyáltalán. De nem hinném.
időpont:
2015. március 13. |
helyszín:
Budapest, Club 202 |
Neked hogy tetszett?
|
Az olasz Methedrasban sem volt túl sok bizodalmam, ahogy egyenkényszerzubbonyban felvonultak a deszkákra, ez azonban sokkal összeszedettebb, professzionálisabb produkciónak bizonyult, ami nem meglepő, mivel utánuk keresve azzal kellett szembesülnöm, hogy évtizedes bandáról beszélünk. A Subornednál két-három fokozattal modernebb értelmezésű, szintén thrashes, deathes és extrém metalos stílusjegyeket vegyítő csapat elég feszesen nyomult, és ugyan nem állítanám, hogy egy hang is megragadt bennem a dalaikból, összességében azért inkább meggyőzőnek találtam őket, mint nem. Nem fogok fanatikusan kutatni a lemezeik után, de nem voltak rosszak, és az alacsony, de tekintélyes sörénnyel rendelkező Tito Listorti Maglia énekes is elég jó fazon.
A Sanctuary igazi kultbanda, és ugyan biztos vagyok benne, hogy a hazai közönség többsége sokkal inkább a Nevermore-ból ismeri Warrel Dane-t meg Jim Sheppardot, a fogadtatásra az első pillanattól kezdve nem lehetett panasz. Pedig a zenekarnak nem ez volt élete napja, és vélhetően élete legjobb koncertje sem: Jim a saját tulajdon szájával mondta nekünk az említett interjú után, hogy valami légúti vírus miatt konkrétan a halálukon vannak, ami a basszer esetében mondjuk kevésbé necces egy bulin, egy frontembernél azonban igencsak problémás. Főleg, hogy a Sanctuary egynémely régi dala azért nem kíméli a torkot... Minden bizonnyal ennek volt köszönhető, hogy a fix programelemnek számító, legendás Battle Angels Budapesten végül kimaradt, és nyilván a füstgépezés miatt sem véletlenül kezdett el azonnal reklamálni Warrel, de ezt leszámítva egyébként nem voltak vele különösebb problémák, szerintem jól teljesített. Azt ennyiből épp a meghűlés miatt nem tudtam megítélni, hogy vajon tényleg olyannyira mennek-e neki még ma is a régi magasak, mint a boldog '80-asokban, de összességében egyszer sem éreztem magam kínosan a sikolyoknál, teljesen vállalhatóan hozta, amit hozott.
A csapat nem szólt tökéletesen, viszont feszesen, lelkesen nyomultak. A zenei agy Lenny nem egy kifejezett rocksztár-fazon, de ránézésre vagy a játéka alapján biztosan nem mondtam volna meg, hogy több mint húsz évre kiszakadt a metalkodásból. A frissen igazolt Nick Cordle is abszolút meggyőzően gitározott, de hát az Arsis meg az Arch Enemy ugye eleve egy szint, szóval nem is nagyon akadtak előzetes kételyeim vele kapcsolatban. A legjobban viszont Dave Budbill tetszett, akinek valahogy sosem figyeltem külön oda a dobolására, most azonban minden pillanatban tett róla, hogy észrevegyem: ötletesen, agyasan, precízen hozta magát, tényleg élvezet volt belefedkezni a ritmusaiba. Warrel és Jim révén pedig a Sanctuaryre is abszolút jellemző az a tipikus csavarosan humoros, rokonszenves kiállás, amit a Nevermore-ban is olyannyira lehetett szeretni, szóval hiába nem láttam korábban a csapatot, mégis régi jó ismerősökként köszöntöttem őket a Club 202-ben. A dalok közül nálam most a tavalyi, minden túlzás nélkül óriási The Year The Sun Died témái pörögnek sokat, így ezeket élveztem a leginkább (különös tekintettel a Let The Serpent Follow Me-re meg a címadóra), de kedvenc Refuge Denied-nótám, a Die For My Sins is alaposan mellbevágott, akárcsak a műsort záró Future Tense / Taste Revenge kettős a halhatatlan 1990-es esztendő egyik legrafináltabb power metal-mesterművéről, az Into The Mirror Blackről. Bármikor szívesen megnézném őket újból, akár ennél lényegesen hosszabb műsoridőben is, azt pedig őszintén remélem, hogy innentől fogva viszonylag folyamatosan működik majd a Sanctuary. Ennek a bandának ma is simán van helye a színtéren.
Az Overkill esetében megint arról tanakodtunk a koncert után, hogy vajon mi a titok. Egyszerűen nem értem ugyanis, miként képes ilyen pofátlanul meghazudtolni a biológia kérlelhetetlen törvényeit egy ennyire régi banda, és hogyan tudják ilyen szégyentelenül lemarni az ember arcáról a bőrt. Bobby „Blitz" Ellsworth májusban már 56 éves lesz, és emellett hiába esett túl rákon, stroke-on, körülbelül ma is olyan elánnal nyomul, amit huszonévesek is simán megirigyelhetnének, a banda másik motorja, D.D. Verni pedig szintén lelőhetetlen figura. Ezek az arcok láthatóan ma is ugyanúgy élvezik, amit csinálnak, mint ahogy harminc évvel ezelőtt, a Feel The Fire idején, és mivel Dave Linsk, Derek Tailer meg Ron Lipnicki személyében tökéletes partnerekkel veszik körbe magukat, minden feltétel adott a megalázóan jó produkcióhoz.
A fentiek mellett igazából nehéz nagy elemzéseket írni a csapatról, mert ha nem láttad még őket, tényleg nem lehet érzékeltetni, mit művelnek a deszkákon: a műsor az első pillanattól az utolsóig lankadatlan intenzitással pörög, az ember tényleg levegőt is alig kap, ahogy egymás után sorjáznak a bőséges életmű darabjai. És hiába volt az Overkillnek már csak a gitáros- és doboscserék miatt is több, egymástól markánsan elkülöníthető korszaka, a lényeg mindig ugyanaz maradt náluk, így a hatás teljesen homogén, egyszerűen kiütik az embert. Jöhet újabb keletű téma, mint az Armorist vagy az Electric Rattlesnake, őspusztító durvulat, mint a Hammerhead vagy a Rotten To The Core, borultabb, kimértebben zúzó súlyosság, mint a Necroshine vagy a Horrorscope, a préshatás végig változatlan. Ráadásul ezek a vén rókák olyan tökéletesen válogatták össze az aktuális setlistet, hogy tényleg végig csak néztünk egymásra: még ez is? Ráadásul így?
A szépen megtelt klub közönsége természetesen úgy reagált Blitzékre, ahogy megérdemelték, így láthatóan a zenekar is nagyon élvezte a forró hangulatot, és végig leplezetlen jókedvvel, felszabadultan játszottak. Mi sem igazolja ezt érzékletesebben, mint hogy néha még a jó Carlo is elmosolyodott, pedig az ilyesmi egyébként nem nagyon szokása... Lipnickiből semmit sem lehetett látni, de amit a dobemelvény magasában produkált, az etalon volt, Dave Linskkel érzékelhetően ők a mai Overkill zenei motorjai. Utóbbi gyilkos játékát, ízes szólóit is különösen élveztem. A showmani szerep ugyanakkor a hihetetlenül pozitív kisugárzású, derűs és energikus Blitz mellett Derek Tailerre hárult, aki végig roppant szimpatikusan baromkodott, bohóckodott és hergelte a közönséget (miután pedig megvált a pólójától és felöltötte a bandanát, aligha csak nekem ugrott be róla Miksa mester az Action legklasszikusabb éveiből). A Sanctuaryhez hasonlóan az Overkill sem szólt amúgy CD-minőségben, Bobby eleinte kifejezetten halknak tűnt, de aztán feljavult a hangzás, és ezen az energiaszinten elővezetve teljesen élvezhetően dörögtek a számok.
A programba nyilván bele lehet kötni, de nincs sok értelme: harminc év és tizenhét stúdiólemez terméséből elég sokféle műsort össze lehet állítani, ez a mostani pedig egy gyilkos verzió volt ezek közül. Igen, kimaradtak kihagyhatatlannak tűnő alapvetések is, de esküszöm, hogy még a Wrecking Crew hiánya sem zavart, miközben olyan százpontos, tökéletes power/thrash-himnuszok sorjáztak egymás után, mint az In Union We Stand, az End Of The Line, a már említett Necroshine és Horrorscope kettőse, vagy az utóbbi tizenakárhány év legbivalyabb 'kill-lemeze, az Ironbound kolosszális címadója. Utóbbi ráadásul a Hello From The Gutter és a legendás Overkill után zárta a normál műsoridőt, szóval mindenki elképzelheti, milyen hangulat alakult ki a helyszínen... De még ezt is sikerült fokozni egy Bitter Pill – Elimination – Fuck You ráadással, ahol a The Years Of Decay nagy slágerét konkrétan olyan döbbenetes erővel darálták le, hogy nem hittem a fülemnek, és végig az járt a fejemben, bárcsak soha ne érne véget... Innentől fogva nem is lehetett kérdés, mi jelentette a csúcspontot, pedig előtte már azt hittem, a Necroshine-t meg az Ironboundot aligha lehet fokozni.
Csak ismételni tudom magam: ha láttad az Overkillt élőben, tökéletes képet alkothatsz arról, mi a metal lényege, mert ez a csapat a Slayer és a Death Angel mellett szimplán a világ legjobb koncertbandája. És pont. Blitzék gyalultak, aláztak, mindenkivel felmosták a padlót ezen az estén. Ezek után merje valaki azt mondani mindentudó legyintéssel, hogy régen minden jobb volt!
Hozzászólások
Áhááá, leesett. :) Ádám, köszi, most nagyra értékelem a szarkasztikus humort, még ha lehet, hogy anno utáltál is az akkori "riposztom" miatt. Respekt! Komolyan.
És ez egy valóban klassz beszámoló lett! Ahogy a buli is az volt. Kalapemelés.
Nekem már kicsit hangos volt az Overkill, de nagyon nagy hangulatot csináltak. Anno az Under the Influence volt az első kazettám tőlük, jó volt a Hello from the Gutter-t hallani.
A Sanctuary zenéje meg mesteri, intelligens zene.
(Mondjuk az ilyen ’apróságoknál’ mindig fogom a fejem, mikor kérnek valamit a színpadról (háromszor ismételve) és az ellenkezőjét csinálják. Nem tudom, hogy nem figyelés, vagy nem értés az oka?)
A hangzás is tök jó volt mindkét esetben, csak elfelejtettem, hogy az Overkill-re napszemüvegben kéne járni, miután 2011-ben majdnem megvakultam :)
(Sosem szimpi, mikor egy zenész elkezd valamin hőbörögni, ami rajta kívül senki mást (a többi zenészt beleértve) sem zavarja… és akaratlanul is ezzel vonná el mindenki figyelmét a buliról… szerencse, hogy tényleg óriási buli volt és így csak pár pillanatra ’kellett’ erre figyelnem.)
A fotózás nem hiszem hogy zavarta mert az első sorból csináltam róla vagy 20 képet. De végig grimaszolt, valami baja mindenképp volt. Később mikor megrohanták a rajongók (kb. 5-6) az sem tetszett neki, hátrált vagy két métert aztán szitkozódott. Ezt leszámítva egy kib..ott nagy koncertet nyomott az overkill!
Eredetileg nem is Overkill nóta, a The Subhumans punk banda dala. Nagyot csodálkoztam, mikor kiderült... :)
https://www.youtube.com/watch?v=temABKKRZcA
Szemesen láttam őket, ez most sajna kimaradt.
Majd legközelebb. :)
Ez magánvélemény. Elég lesajnáló ez azok felé akik zúzni szeretnek egy koncerten, főleg nem arról van szó hogy hetente jönnek és folyton ugyanazt játszák. Én is elviselnék a Killboxról nótát, meg az említett albumokról is. Azonban ilyen színvonalas fellépés mellett igencsak telhetetlennek hangzik mindez tőled. Tavalyelőtt meg ha jól emlékszem előszedték a Who tends the fire-t. Átérzem amit mondasz, de ez a set több mint kielégítő volt szerintem ettől még.
Cannibal, Suffo, Converge, Dillinger Escape plan , ugyanezt a szintet hozzák élöben.
Kár ,hogy ez a mai Overkill nekem már nem sokat nyújt, a jó borongós hangulatú lemezeiket szerettem a 90-es évek elején.
A Fuck you cimü nótájukat kifejezetten utálom. Nem értem miért kell mindig eljátszani. Years of decayról is mindig a leggyengébb Eliminationt veszik elö.Az I hear black-röl meg semmit. Kedvenc nótáimat a Live young - Die free, Nice day for a funeral, Solitude hármast nem tudom elövették-e már valaha. Persze a közönség jórészének az üvöltözés meg a speed kell, ezért is hozták ki az I hear black után olyan hirtelen a WFO lemezt.
Nem zavarta. :) Páran rögzítették kamerával pár percet néha, lent meg oldalt, az nem tetszett neki, de amúgy nonstop pózolt, meg tette-vette magát nekem, körülöttem már az összes srác ezen röhögött. Én kevésbé. :)
A félreértések elkerulése érdekében: nem támadólag írtam ezt a kommentet. :-)
Csak ahogy figyeltem, egyfojtában a karzatra mutogatott, ahol Ti is álltatok/fotóztatok, szóval nagyon úgy nézett ki, hogy onnan van valakivel/mindenkivel baja.
Mondjuk én sem értem, hogy miért zavarta ennyire a kattingatás..., ha egyáltalán ez volt az oka...
Mindegy, ...a lényeg a lényeg: KIBBASZOTTNAGY buli volt :-)
A lábdobhoz elhelyezett saját lámpájukból kiindulva, amely konkrétan bárkinek okozhatott volna epilepsziás rohamot, elég érdekes lett volna, ha egy mezei vaku a gondja.
Nekem valaki azt mondta később, hogy állítólag egy csikket dobott valaki a színpadra, amiatt őrjöngött. Hogy tényleg így volt, vagy a vakuzás nem tetszett, nem tudom.