Shock!

december 27.
péntek
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Cemetery Skyline: Nordic Gothic

cemeteryskyline_cAz idei év egyik legkellemesebb meglepetése számomra a Cemetery Skyline. Az északi szupergroupban igen komoly pedigrével rendelkező underground versenyzők egyesítették erőiket: Mikael Stanne énekes (Dark Tranquillity, The Halo Effect, Grand Cadaver), Markus Vanhala gitáros (Insomnium, Omnium Gatherum, I Am The Night Horde), Santeri Kallio billentyűs (Amorphis), Victor Brandt basszer (Dimmu Borgir, Witchery, ex-Entombed, ex-Satyricon) és Vesa Ranta dobos (Sentenced, The Abbey) egyaránt felsorakozott az ügy mellett. És milyen jól tették!

A zenekar a címben szereplő nordikus gótikus stílusmegjelölést alkalmazza magára, és olyan nagyon ezzel sem lehet vitázni. Vagyis ne számíts Dark Tranquillity- vagy The Halo Effect-féle melodikus death metalra, meg úgy egyáltalán, semmiféle durvulatra, az album legmeglepőbb tulajdonsága ugyanis egészen nevetséges mértékű, jó értelemben vett slágeressége. Nem túlzok, húsz-huszonöt évvel ezelőtt a Cemetery Skyline csak a német piacon simán eladhatott volna vagy százezret ebből a lemezből, annyira fogós témák sorjáznak rajta végig. De ha a tagok bokros teendői mellett beférne pár turné, akár még ma sem lenne teljesen veszett fejsze nyele a sztori, annyira hallgattatja magát.

megjelenés:
2024
kiadó:
Century Media
pontszám:
10 /10

Szerinted hány pont?
( 22 Szavazat )

Milyen is a zene? Egyrészt tényleg nordikus, mert vastagon benne van az északi bandákra jellemző sötét melankólia. Érnyiszálósdiról, depressziósan veszélyes élről azonban ezúttal szó sincs, kimondottan energikus, lendületes, rockos dinamikájú az összhatás. Gótikusnak is gótikus, ha nagyon akarjuk, hiszen a klasszikus dark rockos vonal érzésvilága is átszövi a muzsikát. Ugyanakkor olcsó vámpírromantikára, csipkekesztyűs halálmadárkodásra ne számíts, mert annál sokkal érettebb, intellektuálisabb, ha ütnivalóan akarok fogalmazni, felnőttebb az összhatás. Nevekkel éppen dobálózhatok, ha akarok, a Sisters Of Mercytől meg a Depeche Mode-tól kezdve a Paradise Loston, a Type O Negative-on és a HIM-en át egészen a késői Katatoniáig, de igazából egyik sem fedi maradéktalanul a lényeget. A rokonság mindegyikkel egyértelmű, a konkrét hasonlóságok azonban szerencsére ritkák. Miközben mondjuk a szintén remek dalokkal teli High Parasite-debütön nagyítóval kell keresni az eredetiséget, és úgy sem igazán akadhatunk a nyomára, a Cemetery Skyline-t saját jogán is törzskönyvezni kell.

A felismerhető saját hang persze fontos, de nem minden. Itt azonban a nóták is a helyükön vannak. Nem túlzás, a tízdalos, 48 perces lemez végig méregerős, gyakorlatilag egyetlen tölteléket sem hallok rajta. Ráadásul három-négy hallgatás után még az egységes hangulati ív ellenére is szépen elkülönülnek egymástól a számok, beülnek a fülbe a refrének. Nekem baromira bejön, hogy Stanne ezúttal tényleg végigénekel egy teljes nagylemezt, méghozzá nem is akárhogy: dallamai még a limitált adottságok mellett is tényleges dallamok, lehet őket dúdolni vele együtt, a szívhez szólnak. De Vanhala is telepakolta a dalokat melodikus, fogós szólókkal, és Kallio szőnyegezéseit, ízléses, markáns díszítéseit is csak méltatni tudom.

Nehéz dalokat kiemelni egy ilyen egységesen izmos és jól megírt albumról, de a nyitó Torn Away ködös slágerborulata helyből óriási, az In Darkness zakatolós-melankolikus goth rock dallamai szintén elsőrangúak, a Violent Stormra vagy a The Darkest Nightra meg annak idején hatalmasakat lehetett volna ropni a WigWam táncterén éjjel kettőkor, öt sör után a neccharisnyás, fekete rúzsos csajokkal. A The Coldest Heartban mintha a Type O Negative jammelne a klasszikus INXS-szel (nem, nem viccelek), itt Stanne valami egészen briliáns, de a záró, hétperces Alone Together szomorkás borulata is igézően sikerült.

Ideális hangulati aláfestés a ködös-hideg-koránsötétedős késő őszi napokra a Cemetery Skyline albuma. Olyannyira elkaptak ezek a fölényes zeneiséggel megírt dalok, hogy nem is adok rá kevesebbet a maximumnál, mert ez a lemez ebben a stílusban gyakorlatilag tökéletes. Az összes anyacsapatot szeretem, de a Nordic Gothic mindegyikük mostani lemezeinél többet ad nekem.

 

Hozzászólások 

 
#7 Kündücs 2024-11-26 20:04
Mikael nem unatkozott az elmúlt pár évben az biztos. Ráadásul úgy, hogy kettő azok közül az albumok közül, ami egy éven belül kijön a kezei közül, szuper lett. És az eddig hallottak alapján a harmadik sem lesz szar. Ez azért megsüvegelendő.
Idézet
 
 
#6 Haraszti Péter 2024-11-26 19:39
Egy hónapon belűl Àdàm màsodik tizese. Ez igen!! És még van egy pàr album melyek igen jól sikerültek...Swallow the Sun, Gaerea, Vola...stb
Idézet
 
 
#5 Tulus 2024-11-26 14:58
Nahát, ez is jó kis lemez lett, érdemes meghallgatni :)
Jobban tetszik, mint az új DT, pedig az se lett rossz.

10/9
Idézet
 
 
#4 Montsegur 2024-11-26 12:55
Eszement jó lemez :) köszi az ismertetőt, nem biztos, hogy enélkül ilyen gyorsan rájuk találtam volna.

Jó kis erős év vége ez így, jobbnál jobb új lemezek, Opeth, Flotsam and Jetsam, Jerry Cantrell, Marilyn Manson, Tribulation, Linkin Park, sőt szerintem még az új Poppy is :) lesz mit hallgatni a téli estéken.
Idézet
 
 
#3 Windir 2024-11-26 10:05
Éjjel kettőig CSAK öt sör? Legalább a duplája!
Idézet
 
 
#2 robidog1984 2024-11-26 09:12
"WigWam táncterén éjjel kettőkor, öt sör után a neccharisnyás, fekete rúzsos csajokkal"
Mennyire jó képesítés ez!

Néha annyira jó lenne újra fiatalnak lenni!
Csak néhány órára és utána vissza az egész.
Mert a családom nélkül már nem tudnék létezni!
Egyébként a lemez egyértelműen év végi toplistás!
Van egy olyan érzésem, hogy nem csak a nu metal van visszatérőben hanem ez a dark/goth vonal is.
Lásd a kritikáan említett bandát, de ami teljesen megbabonázott az új Unto Others ami szerintem konkrétan az egyik legjobb idei lemez!
Idézet
 
 
#1 torta 2024-11-26 07:03
Abszolut egyetertek, kivalo lemez, es valoban nagyon jol all Mikaelnek hogy vegigenekli a lemezt. Az uj Opeth mellett az ev masik nagyon kellemes meglepetese.
Idézet
 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hirdetés

Hozzászólások

Galériák

 

Anna Murphy - Budapest, Club 202, 2014. április 4.

 

Leander Rising - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2013. február 7.

 

Mátyás Attila Band - Budapest, A38, 2011. július 2.

 

Muse - Budapest, Sziget fesztivál, 2010. augusztus 15.

 

Wackor - Budapest, Sziget fesztivál, 2007. augusztus 8.

 

Wackor - Budapest, A38, 2004. szeptember 29.