Valódi őskövületnek, élő legendának számít a holland Sinister a death metal színtéren, mely zenekar az elmúlt, szűk negyed évszázadában csupán egyetlen teljes évig volt inaktív, egyébként 2-3 évente rendre leszállít nekünk egy-egy újabb stílusgyakorlatot. A The Carnage Ending ezek közül most éppen a tízedik, amit a kannibál Pat O'Brien lieblingjei most egy egészen rendhagyó fordulattal húztak elő a mellényzsebből. A legutóbbi albumot rögzítő felállást az alapító/énekes/törzsfőnök Aad Kloosterwaard ugyebár 2011-ben hazaküldte, időközben Absurd Universe néven egy újabb halálmadár alakulatot hívva életre. Annak a brigádnak Habeas Corpus címmel ki is jött tavaly a debütáló lemeze, majd azzal a lendülettel újfent stúdióba is vonultak, hogy Sinister néven is rögzítsenek egy sorlemezt. Ímhol az eredmény.
Azért persze olyan sok nyitott kérdés nincs már Kloosterwaardékkal kapcsolatban, hogy remegő kézzel vegyük kezünkbe a friss művet – éppúgy nullához tart itt a stílusváltás mértéke, ahogy a Cannibal Corpse esetében sem lenne annak miértje. Hulladarálóék árnyéka amúgy is az egész produkcióra rávetül, a jelenkori Sinister a buffaloi ötök kifilézett, lineáris változatának tűnik, hasonlóan a kortárs Massacre-höz. A sound kalapál is, ahogy kell, mégsem Torture kaliberű folyékony fejsze ez persze (utóbbi hangzás meglátásom szerint az elkövetkező évek death metal etalonja lesz). Kirívóan kevésnek talán csak a dobos Toep Duin (lásd még Putrefied) teljesítménye tűnik, akinek a lába villámgyors ugyan, de a keze egyszerűen nem elég technikás ehhez a zenéhez, játékában nincs benne a kellő alátámasztás (már ugye ha Paul Mazurkiewicz a mérce). Ezen túl a produkció a maga megbízható medrében zakatol, bő háromnegyed órán át, ami nem kevés.
Mondom, nem kevés, ellenben kimondottan sok ez a 48 perc ebből a műfajból, és ezt a digipak verzión öt feldolgozással (Whiplash, Massacre, Possessed, Celtic Frost és Bloodfeast dalokkal) még meg is fejeli a brigád. A konstans teljesítmény hallatán különösebb szívfájdalom nélkül tudnék két-három tételt lehagyni a The Carnage Endingről. Üdítő kivételt jelent az Oath Of Rebirth nóta, mely a Morbid Angel iskola „lelkizősebb" vonalát viszi, sajnos az Angyalok sajátos csavarintásai nélkül. Mielőtt azonban belelovallnám magam az egész pályás letámadásba, sietve leszögezem, hogy bár a rotterdami műhelyben nyilván sosem születik már meg a zseniális Hate album folytatása, okosan adagolva ez egy rendkívül kellemes hallgatnivaló, a maga módján. A kezek meg sem állnak a gitárnyakon (ez a Sinister első kétgitáros felállása, mióta Aad az újjáalakulás után átvette a mikrofont), Kloosterwaard gyomorból bömböl, ahogy illik, és a csomagolás is remek (a borítófestmény a Grave után ismét egy Mike Hubrovcak alkotás). Mindössze egy kis fűszer hiányzik, ha nagyon úgy akarom.
Jó mulatság, férfimunka. Szót se többet, ez egy kívánatos, jóképű kis zúzda.
A Sinister október 23-án a Dürer Kertben lép fel.
Hozzászólások
Az is egy jó lemez, de az újjáalakuló lemezük jobb nála.
Ott mocorgott vmi, de szerintem nem az igazi. Viszont tudom, kivel beszélek, így majd kipróbálom még néhányszor. Úgyis koncert kedden. Silent Howling milyen?
Amúgy a holland Death alakulatok (Gorefest, Asphyx, Pestilence, God Dethroned, Occult, Altar) ritkán okoznak csalódást, annak ellenére, hogy sok közülük nem feltétlen maradt vegytiszta Death Metal, talán csak az utolsó két Pestilence (Testimony rulez) volt az.
Hate-nek ugorj neki még párszor, mert az a lemez ott van az európai (nem svédes) death metal top 5-ös listáján. Az újabbak közül meg az Afterburner-t érdemes lecsekkolni.