Shock!

december 22.
vasárnap
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

Threshold: Critical Energy

Abban, azt hiszem, az összes Shock!-os kolléga egyetért, hogy egy Threshold koncertanyagra 10-esnél kevesebbet adni ennél a magazinnál főbenjáró bűn, tehát felesleges a pontszám miértjét külön fejtegetni. Ezért is szögezem le mindjárt az elején, hogy ez egy 10 pontos ismertető.

megjelenés:
2004
kiadó:
InsideOut / Record Express
pontszám:
10 /10

Szerinted hány pont?
( 6 Szavazat )

Igyekszem persze (már amennyire szerény képességeim ezt lehetővé teszik) amennyire csak lehet, élvezetessé, olvasmányossá varázsolni a firkálmányt, mert olvasóként magam sem szeretem a tömény ömlengésből álló lemezkritikákat, ahol az író hatszor magához nyúl. Ez tényleg unalmas, a Shock! olvasói pedig jogosan várnak többet gyenge, hirdetés-jellegű irományoknál. Főleg, hogy nem is fizetett a kiadó a reklámért, sőt, még én fizettem ezért a gyönyörű kiállítású dupla koncertanyagért, hogy írhassak róla (na meg, hogy hallgatgassam is alkalomadtán - valahogy ez sem mellékes). Igaz, ha azt veszem alapul, hogy nagyon korrekt áron méri az InsideOut a Critical Energy könyvformátumú, DVD-vel egybecsomagolt változatát (limited edition, ahogy mondani szokás), még egy különleges ajándéknak is felfogható a dolog, ha pedig rajongó az ember, akkor pláne. Bár szerintem ha valaki ismerkedésnek szánja ezt a kiadványt, akkor sem fogja sajnálni az ár egyetlen fillérét sem! Olyan tökéletes keresztmetszete ez a koncertlemez és -film a Threshold munkásságának, művészetének, hogy aki ezzel kezdi, garantáltan visszaás a kezdetekig. Akinél pedig régi családtag ez az angol prog hatos, nem vesztegeti az idejét ezzel a cikkel, hanem már rég vadássza ezt az anyagot a megfelelő helyeken (elárulom: nem egy könnyű menet!)

Kell is a DVD, mert ha csak magában hallgatja az ember a felvételt, némi hiányérzete támadhat, mert alig van konferansz (sőt, gyakorlatilag nincs is, néhány thank you-t és dalcím-bekonferálást leszámítva) és közönségzaj is csak a számok közti igen rövid szünetben hallható. A zene maga pedig stúdióminőségű, tehát két verzió lehetséges: ezek tényleg ennyire tökéletesen és befelé fordulva zenélik el a műsort és a közönség tényleg ilyen csendben hallgatja, vagy utólag megbabrálták az anyagot a stúdióban, lekeverve a közönséget (minek az?) és kijavítva a hibákat? Nos, akár meglepő, akár nem, az első változat nyert. Ugyanis, alaposan végignézve és kivesézve a képanyagot, világosan látható, hogy ezek a teljesen hétköznapi figurák, akik mellett bármelyikünk elmenne az utcán, tényleg végig hangszerükbe temetkezve varázsolják csodálatossá a jelenlévő közönség számára az estét. Persze ez nem az angolok hűvössége miatt van így, sokkal inkább arról lehet szó, hogy a Threshold legénysége szerény, hatalmas zenei alázattal rendelkező, ízig-vérig MUZSIKUSOKból áll. Néhány emberi mosoly pedig meghitté és családiassá teszi a közönséggel való kontaktust. A közönség pedig értékeli ezt, elvégre Threshold koncertre senki nem bulizni vagy stagedivingolni jár (legalábbis merem remélni...)

Mac persze kirí társai közül, fazonja és persze feladata miatt is, de a frontemberkedést azért ő sem viszi túlzásba a hollandok előtt (ti. a koncert egy 2003-as holland fellépést örökít meg). Érdekes ugyanakkor, hogy a DVD-n bónuszként található három amerikai koncertfelvételen (Prog-Power fesztivál) viszont hiperaktív és be nem áll a szája: lehet, hogy ez az amerikai közönség miatt van, lehet, hogy éppen jobb napja van; szeptemberben mindenesetre itthon is kiderül, melyik a jellemzőbb (én azt hiszem, a "fő" koncerten látottakat érdemes mérvadónak tekinteni, de majd meglátjuk). És ha már szó esik a bónusz-anyagokról, menjünk is végig rajtuk: elég tisztességes matéria áll rendelkezésre, elvégre külön DVD-n is megjelent a Critical Energy. Van ugye a három Prog-Poweres koncertfelvétel, ez kb. 25 perc plusz zene, amolyan "élvezhető kalóz" minőségben; fotógaléria; némi kis turnénapló jellegű dokumentumfilmecske (itt sem bohóckodják szét magukat a srácok, de rendkívül érdekes kis anyag) és audiokommentár, amelyhez, mint a DVD-nézők tudják, szükségeltetik némi türelem, de ha rászánjuk magunkat, mindenképpen megéri végignézni/hallgatni.

Nem is kell többet okoskodni, majd úgyis megteszi valamelyikünk a hamarosan érkező új lemez meg a pesti koncert kapcsán, úgyhogy ennyi volt, jó keresést, jó házimozizást, jó ZENEhallgatást mindenkinek!

 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hirdetés

Hozzászólások

Galériák

 

Jeff Loomis - Budapest, Dürer Kert, 2012. november 11.

 

Heathen - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. március 11.

 

Winger - Budapest, A38, 2009. december 9.

 

Watch My Dying - Budapest, Kultiplex, 2007. július 11.

 

Wackor - Budapest, Kultiplex, 2005. október 8.

 

Wackor - Budapest, A38, 2004. szeptember 29.