A német Exumer korrekt harmadvonalas csapat volt anno a '80-as évek végén. Bár sosem tudtak felkapaszkodni még csak a teuton élvonalba sem, mindkét akkori lemezük jó kis szögletes cucc, amelyeket leheletnyi porosságuk ellenére a mai napig szívesen hallgatok. Személy szerint a kettes sorszámú Rising From The Sea-t komálom igazán, de a debüt Posessed By Fire sem volt rossz. Hamar kifulladt azonban a brigád, így harmadik korong már nem is született, a csendet pedig jó két évtizeddel később törték meg. 2009-es visszatérésüket követő első anyaguk, a Fire & Damnation 2012-ben totál elment mellettem, így a friss The Raging Tides kapcsán már most elmondható, hogy jobb lett elődjénél.
Tulajdonképpen semmi gond nincs a négyes Exumerrel: korrekt, bár újdonságot vagy különösebb izgalmat nem hordozó dalokkal van tele, amelyek mindegyikében van egy emlékezetes refrén, riff vagy gitárdallam. Ha sarkítanom kéne, azt mondanám, hogy míg a klasszikus időkben az Exumer az elsőlemezes Slayer-féle thrasht tolta, addig a The Raging Tides leginkább egy némileg lebutított Exodusra hajaz. Egyrészt Mem von Stein orgánuma is idézi kissé Paul Baloffot, a csapat riffelése pedig végképp tükrözi az H-Team hatását, csak éppen hangsúlyozottan tufább formában. Hatalmas, önmagukba visszakanyarodó szóló-orgiákat tehát továbbra se keress az Exumernél, pofás riffekből azonban náluk is akad néhány.
A bónuszokkal együtt is mindössze tizenkét tracket rejtő lemezanyagot nem nyújtották túl, ami csak előnyére válik, hiszen így végig szórakoztató tud maradni, az ember pedig arra sem érez késztetést, hogy a léptetőgomb után nyúlkáljon. Miért is tenné, amikor már a nyitó címadó több mint meggyőző, a Catatonic refrénje egyszerűségében is beleül a fülbe, a kissé nyakatekert, slayeres Welcome To Hellfire pedig aprít rendesen. Mindez pedig így megy tíz nótán keresztül, hogy a végére megkapjuk a Pentagram Forever My Queenjének feldolgozását, valamint a Hostage To Heavent, a Grip Inc. első lemezének emblematikus dalát. Az pedig, hogy az Exumer játssza, tényleg maximálisan indokolttá teszi a kultikus jelzőt.
Nem kihagyhatatlan alapmű a The Raging Tides, és az is biztos, hogy húsz év múlva a Klasszikushockban sem fogsz találkozni vele, de vitán felül becsületesen összerakott, erős és szórakoztató anyag. Old school thrashereknek pedig abszolút kötelező.
Hozzászólások
Sokszor elő fogom venni, ilyen meglepetés legutóbb talán a Demiricous: Two című albuma volt ebben a stílusban, az is pazar hallgatnivaló.
Első liga: Kreator, Sodom, Destruction
2.: Mekong Delta, Tankard, Holy Moses, Living Death
3.: Exumer, Paradox, Necronomicon stb.
Szerintem.
Világviszonylat ban pedig a harmadvonal nem is kérdés.
Talán még az is egy tényező, hogy mikor indultak.
Így van, de akkor exumer, paradox is simán másodvonal. Nem gondoltam hogy hozzászólásom ilyen érdekes vitát generál.
Harmadvonal szerintem: TOXIC SHOCK, EROSION, DEATH IN ACTION. (Persze ezek is kiváló bandák)
A másodvonalra én is kíváncsi lennék...
Szerintem a harmadvonalassá got nem színvonalra, hanem népszerűségre és ismertségre értette a kolléga. És mivel ezek a zenekarok sosem számítottak megközelítőleg sem olyan sikeresnek, mint a Kreator vagy a Sodom vagy a Destruction, teljesen jogosan tette.
Amúgy mi a másodvonal?
Paradox is simán harmadvonal szerintem.