Ha láttál az utóbbi pár évben egy Amorphis-koncertet, akkor láttad az összeset, tudod mire számíthatsz – kis túlzással mondhatnám ezt is, mivel az Amorphis biztonsági játékot játszik hosszú évek óta mind az élő fellépéseket, mind a lemezes dalokat illetően. A tavalyi Nightwish előtti kis liezonunk után kedvem támadt hosszabban megtekinteni őket, és nem is kellett sokat várni, pár hónap után újra eljöttek hozzánk, immár főzenekarként.
Igazából sokat nem is tudnék hozzátenni ahhoz, amit a decemberi beszámolóban leírtam velük kapcsolatban (kivéve, hogy most nem volt vendég a színpadon), ugyanazt a formulát használják évek óta (bár mintha Esa Holopainen a szokásosnál mozgékonyabb lett volna), és ugyanúgy nem igazán szeretik a sok fényt magukon (sajnos). Aránylag sötétbe burkolózott zenekart láthattunk, és ugyan tényleg olyan az egész, mintha egy rakás bizonytalan középiskolás zenélne (kurvajól egyébként) egy lelkes, magával ragadó frontemberrel, aki nem kommunikál túl sokat a közönséggel, valahogy egy idő után mégis együtt énekled vele az aktuális és régebbi slágereiket.
időpont:
2016. április 5. |
helyszín:
Budapest, Barba Negra Music Club |
Neked hogy tetszett?
|
Érdekes, hogy egyben sokat hallgatva akár egysíkúnak is lehetne mondani a zenéjüket, szinte panelesen építik fel a dalokat, hasonlóan fülbemászóak a refrének, és ha nem mélyedsz el a munkásságukban, ez az érzés meg is fog maradni. Ha kicsit jobban belemászol a dalaikba, élesen el fog különülni a korai éra és az utóbbi pár évben kiadott lemezek világa, inkább az érzékelhető, hogy az elmúlt jó pár évben lemezen megjelent dalok között nagyobb a hasonlóság (és itt utalnék vissza a pár sorral feljebb említett biztonsági játékra). Ám a hasonlóság ellenére mégis baromira magukkal ragadnak a koncerteken előcitált számok, a refrének kimondottan nagyot ütnek, legyen szó a Sky Is Mine-ról, a Silent Watersől, a House Of Sleepről vagy a kihagyhatatlan, gigasláger Silver Bride-ról. Hozzátenném, borzasztóan boldog vagyok, hogy a tavalyi albumról a kedvencemet (Bad Blood) úgy tűnik, tartósan műsorra tűzik.
Nem tudtam nem észrevenni, hogy a My Kantele milyen hihetetlen erővel dörrent meg, igazából meg is lepett, hogy ez az idén húszéves Elegy-lemezes dal mennyire friss, és döbbenetesen erőteljes még mindig. De ha már a nagykorúságot meghaladó számokról esik szó, ugyanerről az albumról a On Rich and Poor is elhangzott aznap, szintén remekül belesimulva a többi szerzemény közé. Igazán előkotorhatnának még pár régebbi számot, a Summer's Endnek vagy az Alone-nak például felettébb tudnék örülni, hogy maradjunk a pozitív szemléletű daloknál. Egyékbént meg legyen bármilyen kiszámítható az Amorphis, valahogy mégis jólesik újra és újra megnézni őket: bevált, biztonságos, tudod, hogy mire számíthatsz és legközelebb is bevállalható, ha pár hónapos szünet után megint felénk járnak.
Hozzászólások
Hamarosan kint lesz az is, türelem. :)
Megelőztél, én is ezt akartam írni. DTA-beszámolót, most! :)
Telhetetlen vok sry... :D
Lehet siránkozni, hogy milyen dalok maradtak le a listáról, de azért szerintem egész jól ossze volt válogatva a setlist. A Pasi-s korszak dalai tényleg eléggé hanyagolva vannak, a Tuonela-ról már nagyon régen nem játszodtak semmit, a Far From The Sun-ról pedig talán soha...
Reméljuk csinálnak majd egy olyan turnét a jovoben, amikor ez a korszak lesz az elotérbe helyezve..., és én akkor is ott leszek :-)
Pedig most már színjózanon néztem végig, meg elvileg a fejem lágya is benőtt időközben. :)
Az egyedüli hiányérzetet nálam is a 3 Pasival készített lemezük teljes kihagyása jelentette, a Tuonela a személyes kedvencem tőlük, bár minden lemez a fejemben van elejétől a végéig. Meg igazán elővehettek volna valamit az első albumról is.
A Textures szerintem nem mosta le őket, max jobban odatették magukat a színpadon. De attól azért több kell a lemosáshoz, pl zene is.... Lemezen se nagyon tudok mit kezdeni velük (folyton jön valami idegesítő énekdallam, inkább kikapcsolom), élőben meg pláne nehéz szerintem levenni a zenéjüket annak, aki nem ismeri betéve a dalaikat. Volt egy kellemes thrashes riffjük, de felidézni már nem tudnám.
A másik előzenekarnak meg örültem, volt mit lekésni.